Z novim zakonom upajo, da bodo onemogočili delovanje tako imenovanim pasjim tovarnam (puppy mills v angleščini), v katerih naj bi vladale nehumane razmere. Pasje tovarne, v katerih kužki živijo v premajhnih pesjakih, nimajo dostopa do vode in hrane ter ni poskrbljeno za socializacijo in veterinarsko oskrbo, po mnenju aktivistov »proizvajajo inventar za trgovine za male živali«.
Čeprav je Kalifornija prva zvezna država, ki je sprejela takšen zakon, podobna pravila uvajajo tudi v drugih državah in mestih po ZDA. Lastniki trgovin za male živali se bojijo, da bo to še bolj načelo njihov že tako oslabljen posel. »Čeprav je njihovo srce na pravem mestu, so kratkovidni,« je pojasnil lastnik trgovine za male živali Boris Jang. Polovico psov, ki jih prodaja v svoji trgovini, dobi iz zavetišč, a se boji, da bo zaradi nove zakonodaje izgubil pomemben del prihodkov, s katerimi pokrije tudi svoje stroške.
Nov zakon so podprli aktivisti za pravice živali, ki jih že dolgo skrbijo razmere, v katerih se znajdejo živali v pasjih tovarnah. Zaradi novega zakona bodo pred nakupi, s katerimi bi prispevali k ohranjanju nehumanega odnosa do živali, obvarovani tudi kupci, so prepričani aktivisti.