Mačja meta je rastlina znana pod imenom nepeta cataria in spada v družino met. Vsebuje aromatično sestavino nepetalakton, ki se sprosti, ko mačke grizejo liste in se po njih valjajo. Nepetalakton vpliva na vedenje mačke, a njegov učinek je običajno kratkotrajen (od 10 do 15 minut) – odvisno, kakšno količino je mačka zaužila. Strokovnjaki menijo, da sestavina v mačji meti posnema določene feromone, ki mačko izredno osrečijo.
Mačka pod vplivom mačje mete se lahko začne sliniti, skakati in postane hiperaktivna ali pa povsem umirjena. Ko bo imela dovolj mete se bo umaknila in na njo še nekaj časa ne bo ponovno reagirala. Vse mačke se na mačjo meto ne odzovejo enako, saj naj bi bil odziv deden. Nanjo se okoli 50 odstotkov mačk ne odziva (prvi odzivi se pojavilo šele od tretjega do šestega meseca starosti). Meta ne bo povzročila odvisnosti.
Mačjo meto pogosto uporabljamo za igro in spodbujanje raziskovanja ter tudi učenje. Z njo lahko kosmatinko navadimo, da si bo svoje kremplje brusila samo na mačjem drevesu. Ker blaži stres jo uporabljajo tudi v nekaterih zavetiščih. Mačja meta ni strupena, čeprav prekomerno uživanje lahko povzroči bruhanje ali drisko.