Joyce Poole je raziskovalka slonov v narodnem parku Gorongosa v Mozambiku. Njene raziskave so pripeljale do številnih odkritji o družbenem življenju slonov, njihovem spolnem življenju ter komunikaciji in kognitivnih sposobnostih. Leta 2002 je Joyce skupaj z možem Pettrom Grnalijem ustanovila neprofitno organizacijo ElephantVoices, da bi javnost poučila o komunikaciji med sloni in zakaj je pomembno, da jih zaščitimo in ohranimo. Na spletni strani so objavljeni podatki iz 40 let raziskav in ena najbolj obsežnih avdiovizualnih knjižnic (etogram) o vedenju slonov.
Kaj je etogram?
Etogram je katalog ali popis vedenj in dejanj živali, ki se uporabljajo v etologiji. Etogram je ves inventar ali katalog obnašanja, ki ga ima posamezna vrsta živali. (Ivan Štuhec, 2016)
Knjižnica se je 25. maja odprla za javnost in omogočila vsem, ki jih zanima določeno vedenje slonov, dostop do posnetkov in razlag. V afriških savanah in gozdovih trenutno živi le še 415 tisoč slonov (od petih milijonov, ki so tam živeli leta 1950). Joyce Poole upa, da bodo ljudje prek etograma videli v srce in dušo slonov ter se zavzeli za njihovo ohranitev.
Joyce Poole se je z etogramom slonov ukvarjala že v svoji disertaciji, kjer pa je določeno značilno vedenje zabeležila s skicami. Z malo spodbude je prišla na idejo, da bi ustvarila celoten repertoar komunikacije in vedenja slonov. To je vsekakor najlažje zabeležiti s kamero. Na spletni strani ElephantVoices je okoli 2400 posnetkov z razlago komunikacije in vedenja. Joyce ob tem razlaga, da je med preučevanjem slonov ugotovila, da uporabljajo tudi glasove, ki so ljudem zaradi nizkih frekvenc neslišni. Ob komunikaciji pa pogosto uporabljajo tudi neverbalni del (kot je na primer drža, poseben način hoje, miganje z ušesi, topotanje ipd.).
Za laike bodo najbolj zanimivi posnetki samcev, ki se opozarjajo, napadajo ali branijo. Med drugim je objavljen tudi posnetek o napadu (v katerem se slonica zaleti proti snemalcema). Ker grožnje sprva ne zaležejo, se nato celo loti njunega avtomobila.
Joyce Poole je v intervjuju za National Geographic povedala, da je med preučevanjem slonov ugotovila, da so izredno inteligentni, empatični in kreativni. Presenetilo jo je, koliko časa posvetijo razmišljanju. Ljudem se morda zdi, da ne počnejo nič, a v resnici je to del parjenja. Sloni so statični, ker čakajo na potezo samice in razmišljajo o tem, kaj počnejo drugi. Joyce je ugotovila, da se sloni v Gorongosi bojijo ljudi, saj so zaradi dolge državljanske vojne, ki je potekala na tem območju, doživeli marsikaj slabega. Tam je tudi prvič slišala zelo globok glas, ki ga prej ni zaznala pri slonih na drugih območjih. (Domnevno naj bi ta glas pomenil opozorilo družinskim članom, da so ljudje nevarni.)
Slone moramo zaščititi, je poudarila Poolova, ker so del biotske raznovrstnosti na našem planetu. Zavedajo se sami sebe, so sočutni in sposobni skrbi ne le zase, temveč tudi za druge, družino in prijatelje. »Upam, da bo etogram navdihnil ljudi in jih pripravil k razmisleku, ali imajo sloni enako pravico živeti na tem planetu kot ljudje. Če da, zakaj jim potem ne pustimo dovolj prostora? Vprašanja so pomembna in odgovori nanje niso preprosti,« je še poudarila raziskovalka.