Priporočljivo je, da pasja ušesa redno pregledujete. Če opazite rdečico, oteklino, izcedek ali neprijetni vonj, ali če pes drži glavo postrani, potem so to znaki, da nekaj ni v redu in je treba ukrepati. Ob dlje časa trajajočem stanju ali če se vnetje slabša, se nujno posvetujte z veterinarjem.
K težavam z ušesi so bolj nagnjene pasme s povešenimi in dolgimi uhlji, psi, ki imajo več dlak v ušesnih kanalih in tisti, ki pogosto plavajo.
Nekateri psi lahko imajo naravno čista ušesa in ne potrebujejo čiščenja, medtem ko so drugi bolj nagnjeni k težavam. Mednje sodijo na primer določene pasme psov s povešenimi ušesi, tudi psi, ki pogosto plavajo, so bolj podvrženi vnetjem. Prav tako potrebujejo posebno pozornost štirinožni predstavniki, ki so že genetsko nagnjeni k tem problemom predvsem zaradi njihove anatomske zgradbe uhljev, ki vključuje dolge uhlje ali rast dlak v ušesnih kanalih (npr. koker španjeli, baset hounti, shih tzuju, kodri, zlati prinašalci, jazbečarji, pekinezerji …).
PREBERITE ŠE: PASJA UTA, KI OBČUTLJIVA KOSMATA UŠESA ŠČITI PRED POKANJEM PETARD
Na splošno večina psov ne potrebuje pogostega čiščenja ušes. Če ga priporoča veterinar, potem preverite stanje približno na mesec, kar je običajno dovolj za pse, ki so zdravi in nimajo posebnih težav z ušesi. Bodite pozorni na morebitne poškodbe ali draženje ušes. Če pes ne pusti, da se dotikate njegovih ušes, kaže na vnetje ali kakšne druge težave, zato mu posvetite več pozornosti in potrpljenja. Če menite, da sami niste kos nalogi, ali če menite, da je pes v bolečinah, ga odpeljite k veterinarju.
Znaki, ki nakazujejo na težave z ušesi:
- rdečica,
- oteklina,
- izcedek,
- neprijeten vonj,
- pes drži glavo postrani
Če ima pes veliko ušesnih dlak, jih najprej s pinceto odstranite vsaj nekaj, da ušesni kanal postane bolj prehoden. Za odstranjevanje oziroma izpiranje umazanije ali ušesnega masla uporabite blago raztopino ali posebna čistila za ušesa, ki imajo dober učinek na kožo v pasjem ušesu. Ne uporabljajte raztopin, ki vsebujejo alkohol in pa čistil z vodikovim peroksidom, prav tako se izogibajte vatiranih palčk ali drugih pripomočkov, s katerimi običajno le potisnete ušesno maslo globlje v ušesni kanal, z njimi pa lahko celo poškodujete notranji del ušesa (bobnič). Raztopino po vnosu v sluhovod dobro vmasirajte, in sicer tako, da približno 30 sekund nežno masirate dno ušesa pod ušesno odprtino in z gnetenjem previdno poskrbite, da je gre čim več v uho. Nato odstranite morebitne ostanke, in dovolite psu, da strese z glavo ter tako odstrani odvečno raztopino. Na koncu umazanijo in maslo, ki ga razrahlja raztopina, odstranite iz ušesa s pomočjo vate ali mehke krpe.
Če menite, da je čiščenje pasjih ušes za vas prezahtevno ali če se za to delo ne počutite dovolj suvereni, se posvetujte z veterinarjem. Le-ta vam lahko pokaže pravilno tehniko in priporoči najboljše izdelke glede na posebne potrebe vašega psa.
Pomembno je omeniti, da morate biti tudi pri čiščenju ušes zmerni. Prekomerno čiščenje prav tako lahko povzroči draženje, zato je ključnega pomena najti ravnotežje. Prilagodite se posebnostim in zdravstvenemu stanju vašega psa, v vsakem primeru pa se je ob kateremkoli dodatnem vprašanju ali dilemi priporočljivo obrniti na strokovnjaka.