Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Kako mačko pripraviti na uporabo mačjih vratc

Mačja vratca so dobra rešitev za tiste, ki so naveličani neprestanega odpiranja vrat in oken svojim hišnim ljubljenkam.
Foto: mariesacha/Shutterstock
Foto: mariesacha/Shutterstock
T. S. P.
27. 4. 2021 | 14:38
22. 10. 2024 | 13:58
4:17

Mačke že najdejo način, da svojega lastnika obvestijo, da hočejo na prosto ali nazaj na toplo. Bodisi mijavkajo pred vrati, skačejo na okenske police (kjer jih bolje vidimo), s tačkami udarjajo po vratih ali pa si kar same odprejo vrata. Vse lepo in prav, če bi mačke vztrajale zunaj ali notri vsaj nekaj ur, običajno pa to pomeni, da boste njihov osebni vratar vsakih nekaj minut.

Da bi se izognili pogostemu odpiranju in zapiranju vrat in oken, lahko namestite mačja vrata ali loputo. Te danes delujejo na mikročip (odprejo se, ko zaznajo mikročip, s katerim je označena vaša mačka), ovratnice, magnete, vnaprej nastavljeno časovnico ali pa so povsem navadna. Vratca so prilagojena tako velikosti mačke kot tudi debelini vrat. Ker dobro tesnijo, tudi s prepihom ne boste imeli težav.

A tudi pri vgradnji mačjih vrat ni nobenega zagotovila, da boste končno lahko opustili službo mačjega vratarja. Svojo hišno ljubljenko morate na vrata naprej navaditi in jo naučiti, kako naj jih uporablja.

Pregled vrat pred vgradnjo

Še preden vgradite vrata, jih predstavite mački. Naj jih povoha in si jih ogleda. Če ste kupili vratca, ki se odpirajo z mikročipom ali ovratnico, jih prej preizkusite.

Vgradnja mačjih vrat

Izmerite razdaljo med tlemi in trebuhom vaše mačke. To je najbolj primerna višina za vgradnjo mačjih vrat. Če imate več mačk, potem vse meritve seštejte in delite s številom mačk, da boste dobili aritmetično sredino. Mačjo loputo namestite na vrata, ki omogočajo varen izhod (bodisi na teraso, pod nadstrešek ipd.).  Če bodo mačke dobile občutek, da je izhod skozi loputo varen, jo bodo raje uporabljale. Če nimate možnosti, da bi loputo vgradili v vrata, ki omogočajo varen izhod, ob vrata namestite kakšne predmete (klop, cvetlični lonec, kipec).

Komentar avtorice 

Doma imamo dva mačka, ki vstop v hišo zahtevata tako, da skočita na okensko polico in čakata, da jima nekdo odpre okno. Ker smo pred kratkim naredili novo fasado in ne želimo imeti blatnih tačk po zidovih oziroma okenskih policah, smo se odločili, da v vrata na vrt vgradimo mačjo loputo. Vzeli smo najpreprostejšo, ki ne deluje na ovratnico ali mikročip. Pri uporabi mačjih vrat smo upoštevali vsa navedena navodila v članku in mačka sta loputo znala uporabljati po enem dnevu od vgraditve. Ob tem smo ju vsakič, ko sta uspela odpreti loputo, pohvalili. Ali pri mačkah deluje pozitivna spodbuda ne vemo, a zagotovo ne more škoditi.

Zdi se mi pomembno, da se mačke pri uporabi lopute ne sili ali poriva skozi odprtino. Če nagrade oziroma priboljški ne delujejo, poskusite s škatlo mačjih briketov - značilen zvok bo skozi loputo spravil še tako zmedenega mačka.

Učenje s priboljški

Ko so vratca nameščena, je čas za priboljške. Mačko postavite na drugo stran vratc in jo s priboljškom zvabite, da bo splezala skoznja.

Ustrezne vonjave

V primeru, da priboljški ne bodo delovali, na vratca nanesite vonj mačke. To boste najlaže storili tako, da vzamete krpo in z njo božate mačko po glavi, potem pa z njo obrišete vratca.

Odprite loputo

V prvih dneh uporabe loputo vratc večkrat široko odprite in jo pustite v tem položaju. Da bi se izognili prepihu in mrazu, vratca nameščajte v bolj toplih mesecih. Če bo loputa odprta, se bo mački zdela veliko bolj vabljiva.

Potrpežljivost

Medtem ko se bo mačka navajala na vratca, bodite potrpežljivi. Ne jezite se, ne porivajte mačke skozi vratca in predvsem ne popustite in ji ne odprite vrat ali okna, sicer bo trud zaman.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine