Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Kako preprečiti pasji ugriz

Foto: Art_man/Shutterstock
Foto: Art_man/Shutterstock
12. 2. 2024 | 11:37
22. 10. 2024 | 21:09
3:52

Vzrokov, zakaj pes ugrizne, je lahko več. Morda čutijo strah, bolečino, želijo braniti svojega človeka ali teritorij … 

PREBERITE ŠE: IZPOVED LASTNICE JAZBEČARJA MAJE BENEDIČIČ, KI GA JE NAPADEL TROP PSOV

Da bi se izognili napadu, je treba spoznati pasjo govorico telesa ter se držati nekaterih osnovnih načel, kot so:

  • Ne motite psa ali ga ne prestrašite, še posebej, kadar je privezan ali med hranjenjem, ko je bolan ali ko spi. Če se pes prestraši ali če se bo počutil ogroženega, lahko napade.  Zato strokovnjaki priporočajo, da v bližini psov ne delate nenadnih gibov ali ne spuščate glasnih zvokov, ki bi ga presenetili in zaradi katerih bi se odzvali agresivno.
  • Izogibajte se jeznega ali prestrašenega psa. Jezen pes bo pogosto pokazal zobe, medtem ko bo prestrašen pes držal rep med nogami in bo skušal pobegniti. Ko so psi jezni ali agresivni namreč pogosto privzdignejo ustnice, pokažejo zobe, renčijo, dlaka se jim dvigne pokonci, prav tako tudi rep držijo pokonci v zraku. Ko so prestrašeni, pa se pomikajo nazaj, si ližejo obraz, rep je nekoliko spuščen, ušesa sploščijo nazaj in nemalokrat tudi pokažejo zobe. Obe vedenji sta znak, da se je psu v takšnem stanju bolje umakniti ter s tem preprečili morebitni napad.
  • Ostanite mirni. Če se vam približa pes, ki je vznemirjen, ostanite mirni kolikor je le mogoče. Ne premikajte se in ne glejte ga v oči, saj se bo ob tem počutil izzvanega. Če vas slučajno prevrne, se zvijte v klobčič, z rokami si zaščitite obraz in ostanite čim bolj pri miru. Psi običajno lovijo stvari, ki se premikajo ali povzročajo hrup. Če bežite ali kričite, je večja verjetnost, da vas bo pes ugriznil. Če pa ostanete mirni in tihi, pa bo morda pes izgubil zanimanje za vas, pozornost bo preusmeril drugam, kar je lahko priložnost za vas, da se počasi umaknete na varno.
  • Psu se približajte počasi, tiho ter sproščeno. Preden se dotaknete psa, prosite lastnika za dovoljenje. Če vam dovoli, mu najprej ponudite roko, da jo povoha, nato pa ga pobožajte. Mnogi psi nimajo radi, da sežete z roko nad njegovo glavo, zato je bolj priporočljivo, da ga pogladite po hrbtu ali boku. Veliko psov se rada boža, a ne ves čas. Če vam pes pokaže, da ima dovolj dotikov, to spoštujte in se umaknite.
  • Če pride do ugriza, hitro ukrepajte. Rano operite oziroma razkužite ter se odpravite k zdravniku, da preverijo, kako huda je poškodba, ali potrebujete šive, če je morda ob ugrizu prišlo do morebitne okužbe idr.


Najpomembnejše je, da se naučite, kako pravilno pristopiti in komunicirati s psi. Naučite se prepoznavati znake strahu, tesnobe ali agresije pri psih, izogibajte približevanju neznanim psom, ki kažejo agresivno telesno govorico. 

Psi morajo biti vedno na povodcu in lastniki ga morajo imeti ves čas pod nadzorom, še posebej, kadar se štirinožcu približajo otroci, ki še ne znajo prepoznati znakov napadalnega pasjega vedenja. S pravilno socializacijo psa že od mladička (ko ga boste izpostavili različnim ljudem, živalim in okoljem), ter učenjem osnovnih vaj poslušnosti in primernega vedenja, boste zagotovo zmanjšali strah in agresijo ter s tem posledično možnost za napad.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine