Kako vzgojiti svojo mačko?

Mačke so samostojne in imajo svojo voljo, a to ne pomeni, da jih ne moremo naučiti določenega vedenja. Učenje je nekaj smiselnega in nujnega, ko domov pripeljemo psa, pri mačkah je drugače – pa ne bi smelo biti, vztraja soavtorica knjige The Trainable Cat (Učljiva mačka, op. p.) Sarah Ellis.

»Ljudje mačk ne trenirajo in učijo, ker jih vidijo kot neodvisna in samovoljna bitja. Ne zavedajo pa se, da svoje mačke podzavestno česa novega naučijo vsak dan,« je dodala Sarah Ellis za National Geographic. Slaba novica je, da mačko pogosto učimo stvari, za katere nočemo, da jih počne. Kolikokrat ste zavpili "NE" in mačko spravili s kuhinjskega pulta? Videti je, kot da vas sploh ne bi hotela razumeti in za to obstaja razlog, pojasnjuje Ellisova.

Nagradite želeno vedenje

Mislite, da mačko oštevate, v resnici »pa ji posvečate pozornost in v njenem svetu je to bolje kot nič,« je pojasnil Mikel Delgado, podoktorski sodelavec na veterinarski fakulteti na Univerzi v Kaliforniji. Pri vzgoji velja: če bo nekemu vedenju sledilo nekaj, kar je živali všeč, potem bo to naredila še enkrat. »Nagradite tisto, kar vam je všeč, in kaznujte vedenje, ki vam ni,« je enostavni princip ubesedil Delgado.

Doslednost in vztrajanje

Z učenjem boste odkrili boljši način komunikacije z vašo mačko – in ta vam bo začela odgovarjati. Delgado je svojo mačko naučil, da si kremplje brusi na praskalniku namesto na kavču. »Zdaj moja mačka vsakič, ko želi dobiti priboljšek, odkoraka do praskalnika, si tam pobrusi kremplje in me nato gleda, kdaj bom vstal in jo nagradil,« je pojasnil Delgado. Ko boste začeli ignorirati nesprejemljivo vedenje, morate vztrajati, saj bo vaš hišni ljubljenček nekaj časa vztrajal ali pa celo poskušal najti način, kako bi vas pripravil o tega, da popustite. »Sprva bo žival še bolj vztrajna v svojih dejanjih. Če torej ne boste hoteli več hraniti svoje mačke sredi noči, bo nekaj časa mijavkala še glasneje in celo hodila po vas,« je pojasnil Delgado. Morate vztrajati in se na nesprejemljivo vedenje ne odzivati.

Najprej ime

Ellisova predlaga, da najprej začnete s klicanjem mačke po imenu. Postavite se nekaj korakov proč od mačke, jo pokličite po imenu in ponudite priboljšek. Sčasoma poskušajte priklicati mačko in se nato skupaj s priboljškom premikajte, da vam bo sledila. Ko se bo začela odzivati, jo začnite klicati z večje razdalje.

Ko se boste opogumili, lahko mačko naučite tudi drugih stvari: da bo pustila, da ji porežete kremplje, da bo sama odšla v transportni boks ... Vsako vedenje, za katerega želite, da ga vaša mačka osvoji, razdelite na manjše dele: na primer, če želite mačko naučiti, da bo sproščena, ko ji strižete kremplje, jo najprej navadite, da bo nagrajena vsakič, ko vam bo pustila, da se dotaknete njene tačke. Nato jo nagradite, ko vam bo pustila, da pritisnete na tačko in razkrijete kremplje. Sledi naj vsak krempelj posebej. »Največja napaka, ki jo ljudje naredijo, je, da hočejo preveč stvari prehitro,« je opozorila Ellisova in dodala, da je učenje mačke dolgotrajen proces.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE