Ko hišni ljubljenčki kihajo, smrkajo in se praskajo

16. 12. 2020 | Besedilo: Tjaša Sterle Polak

veterinar, zajedavci, pasja alergija, bolezni psov, hišni ljubljenčki, pes kiha

V dom sprejeti razigranega kužka ali mucka ne pomeni zgolj poskrbeti za lastno animacijo, potešiti željo otrok po živali ali izpolniti cilj, da se bomo več gibali. Pomeni tudi, da se bomo zavezali skrbeti za žival, ki bo močno odvisna od nas. To vključuje tudi spremljanje zdravja in pomoč pri različnih težavah, ki zelo spominjajo na človeške: pri alergijah, prebavnih težavah, težavah s kožo, ušesi in očmi.

Pogosta vprašanja, s katerimi se ukvarjajo lastniki hišnih ljubljenčkov, smo naslovili na Veterino Barje z Brezovice.

Z rednim odstranjevanjem zajedavcev poskrbimo za zdravje živali. FOTO: Tom Wang/Shutterstock

Pri alergijah preprečiti stik z alergenom

Alergije pri hišnih ljubljenčkih so danes pogosta težava, pojavljajo se pri psih in mačkah različnih starosti in pasem. »Večina alergij pri psih se pojavi med šestim mesecem in tretjim letom starosti. Vzroki za razvoj alergij so podobni kot pri ljudeh. Nekatere pasme psov so bolj nagnjene k njim (denimo labradorci, višavski terierji, stafordi, buldogi, kokeršpanjeli), kar kaže, da ima veliko vlogo pri tem genetska nagnjenost,« pojasnjujejo sogovorniki.

Najpogostejše so alergije na bolhe (njihovo slino), hrano in okoljske alergene (trave, cvetni prah). »Pri alergiji na hrano so poleg srbečice in izpuščajev po koži pogoste prebavne težave. Pri alergiji na okoljske alergene je prav tako opazno srbenje, izpuščaji po koži, pogosta vnetja ušes, izcedek iz nosu in oči ter kihanje. Najpogosteje se alergije na okoljske alergene pojavijo sezonsko, samo v določenem delu leta,« opisujejo na Veterini Barje.

Lastnikom svetujejo, da popolnoma preprečijo stik z alergenom, ko opazijo, da je žival na kaj alergična. Pri alergiji na hrano naj uvedejo dietno hrano, pri alergiji na bolšjo slino jo morajo proti zunanjim zajedavcem ščititi vse leto, pri alergiji na prah in trave pa morajo psa po sprehodu skopati, da alergene sperejo z dlake.

PREBERITE ŠE: KOLUMNA ANJE GERMŠEK: PSIČKA JE ALERGIČNA, A NE NA HRANO

Težave s kožo, vnetja oči in ušes

Vsaka težava s kožo še ni alergija, pojasnjujejo, čeprav so kožne težave večinoma reakcija na neki alergen. »Težave s kožo se lahko pojavijo tudi pri drugih boleznih, npr. pri endokrinih obolenjih (cushingovo obolenje, hipotireodiziem), dermatofitozah in drugih. Zato je pri psu ali mucku s kožnimi težavami priporočljiva obravnava pri veterinarju,« dodajajo.

Težave z vnetimi očmi so lahko sezonske, kar pomeni, da so najbrž alergijske. FOTO: Oriohori/ShutterstockPri vnetju ušes in oči velja, da so sezonska povezana z alergijami, nekatera pa so vezana tudi na pasme. »Pri mačkah so vnetja ušes in oči zelo redko posledica alergije, pogosto pa pri njih ugotovimo ušesne garje in virusno vnetje očesnih veznic. Pogosteje imajo težave pasme s povešenimi uhlji, ozkimi sluhovodi ali odvečno kožo na glavi, kar povzroči uvih ali izvih vek,« pojasnjujejo.

Kronična vnetja oči in ušes na Veterini Barje opažajo predvsem pri psih. Njihov vzrok je najpogosteje alergija, zato je za uspešno zdravljenje treba hkrati zdraviti alergijo. Kronična vnetja ušes in oči največkrat zdravijo z zdravilom za topikalno uporabo, ki ga izberejo na podlagi laboratorijske določitve povzročitelja vnetja in njegove občutljivosti na antibiotik. Za preventivo se je treba držati navodil veterinarja glede prehrane, redne nege ušes in kožuha, dajanja antiparazitikov ter morebitnega zdravljenja alergijske bolezni.

Kakovost hrane in prebavne težave

Kakovost hrane za pse in mačke je pogosto premo sorazmerna s ceno, vendar se morajo lastniki bolj usmeriti v branje deklaracij kot pa slepo zaupati privlačni embalaži. »Na prvem mestu sestavin v deklaraciji katerekoli pasje ali mačje hrane naj bo meso, če je le mogoče, sveže ali dehidrirano. Vse druge sestavine so navedene v padajočem vrstnem redu glede na odstotek vsebnosti. Za mačke je idealno, če se vsebnost beljakovin giblje okoli 30, pri psih pa okoli 25 odstotkov. Poleg tega je dobro upoštevati starost in aktivnost živali, torej, ali gre za odraščajočega mladiča, odraslo aktivno ali manj aktivno žival, za veliko ali majhno pasmo itd. Najboljši kazalnik, ali naši živali izbrana hrana ustreza, pa je to, da jo z veseljem poje, da ima čvrsto blato ter lep, svetleč kožuh brez prhljaja,« pojasnjujejo strokovnjaki.


Pri nekaterih pasmah psov in mačk se kljub zavzetosti lastnika pogosteje pojavljajo težave s prebavo. »Najpogosteje so to kratkogobčne pasme psov in mačk, ki težje dobro zgrizejo večje kose hrane in ob hran­jenju pogoltnejo tudi precej zraka, zaradi tega večkrat bruhajo ali imajo vetrove, ter dolgodlake mačke, ki imajo težave s prebav­ljanjem skupkov pogoltnjene dolge dlake.« V večini primerov pa prebavne mot­nje niso povezane s kakovostjo hrane ali pasmo, temveč z zaužitjem nečesa, kar ne sodi na pasji ali mačji jedilnik, še omenjajo sogovorniki.

Notranji in zunanji zajedavci

Ker so notranji in zunanji zajedavci prenašalci nekaterih bolezni, je nujno, da jih redno odstranjujemo, poudarjajo na Veterini Barje. »Bolhe prenašajo trakuljo in druge bolezni. Tako kot ljudje tudi psi lahko zbolijo za nevarnimi boleznimi, ki jih prenašajo klopi, zato je preventiva proti njim izredno pomembna. Med zunanje parazite štejemo tudi garje, ki povzročajo hud srbež in izpadanje dlake. Notranji paraziti, kot so trakulje in gliste, žival zažirajo, zaradi njih ima lahko prebavne motnje, okužba se kaže v poslabšanju dlake, in če je invadiranost huda, lahko vodi tudi v slabokrvnost,« še dodajo.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE