Ko majski hrošči prekrijejo večerno nebo

21. 5. 2020 | Besedilo: T. S. P.

majski hrošči, ogrci, škodljivci, hroščevo leto

Odraslih osebkov majskih hroščev ne zatiramo, najbolj škodljivi so ogrci v tleh, v prvem obdobju larvalne stopnje.

Krošnje dreves v občini Žirovnica so bile vse od konca aprila pa do sredi maja polne majskih hroščev. S svojim brenčanjem so večere naredili zelo glasne, se zaletavali v strehe, ulične luči, se zapletali v lase in se mastili na krošnjah dreves. Pogled na »obglodane« liste je bil precej žalosten, zato smo Kmetijski inštitut Slovenije vprašali, ali si lahko kako pomagamo, kako preženemo majske hrošče in v kateri stopnji razvoja so najbolj škodljivi. Na vprašanja nam je odgovarjala dr. Melita Theuerschuh, raziskovalka na Oddelku za varstvo rastlin.

Ali so majski hrošči razširjeni po celi Sloveniji. Ali so na nekaterih območjih bolj pogosti?

Poljski majski hrošč (Melolontha melolontha L.) je pri nas splošno razširjena vrsta, vendar obstajajo območja, kjer je njihova številčnost večja. Gre predvsem za območje Idrije in Logatca z okolico, kjer so bile v preteklosti že zabeležene velike prerazmnožitve omenjenega škodljivca (Črn vrh nad Idrijo). Poznamo dva tipa majskega hrošča; in sicer tip 0 (hroščeva leta v tistih letih, katerih letnico delimo s številom 3 in dobimo ostanek 0 – 2016, 2019, 2022, 2025) in tip 1 (hroščeva leta v tistih letih, katerih letnico delimo s številom 3 in dobimo ostanek 1 – 2017, 2020, 2023, 2026). V Sloveniji prevladuje tip 1.

So bolj škodljivi ogrci ali odrasle živali majskega hrošča?

Nedvomno so bolj škodljive njihove ličinke, ki jih imenujemo ogrci. Odrasli osebki se hranijo z listjem sadnih in gozdnih dreves v času zrelostnega žretja v hroščevem letu (od sredine aprila do konca maja – od tod tudi izvira slovensko poimenovanje vrste). Ogrci so talni škodljivci in se hranijo s podzemnimi deli rastlin.

Ogrci. Foto: mag. Špela Modic

Kako se boriti proti majskim hroščem? Kdaj odstranjevati ogrce?

Zatiranje poljskega majskega hrošča je zelo težavno. Najbolj smotrno je zatiranje ogrcev v tleh, in sicer v obdobju prve larvalne stopnje (L1-prvo stopenjske ličinke, ki se v hroščevem letu pojavijo v tleh od sredine junija do konca avgusta). Za ta namen je možna uporaba nekaterih biotičnih agensov, kot so entomopatogene ogorčice (Heterorhabditis bacteriophora). V preteklosti se je uporabljala tudi entomopatogena gliva Beauveria brongniartii, ki se je izkazala za zelo učinkovito metodo. Trenutno pa njena uporaba pri nas ni mogoča, saj jo regulira Pravilnik o biotičnem varstvu rastlin. Možna je tudi uporaba talnih insekticidov. Vrtičkarji se velikokrat poslužujejo kar pobiranja in fizičnega uničevanja ogrcev ob obdelavi zemlje.

Kako zaščititi drevje pred hrošči?

Odraslih osebkov običajno ne zatiramo. V nekaterih raziskavah so sicer raziskovalci preučevali možnost uporabe svetlobnih in alkoholnih vab, s katerimi so ujeli odrasle osebke.

Koliko časa »uničujejo« ogrci in koliko časa bodo v krošnjah vztrajali majski hrošči?

Ogrci povzročajo škodo, če imamo hroščevo leto 2020 - torej v letih 2020 (L1 stadij in L2 stadij), 2021 (L2 stadij in L3 stadij), 2022 (L3 stadij). Odrasli osebki vztrajajo v krošnjah približno mesec dni.

Ali se bodo krošnje dreves ponovno obrasle ali ne?

Krošnje dreves se bodo obrastle.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE