Ko pustite psa samega doma …

Če ste vi in vaši družinski člani veliko zdoma, potem raje premislite, ali je imeti psa res prava izbira. Zaradi osamljenosti bo pes trpel, najverjetneje pa tudi vi z njim, saj se lahko zaradi pomanjkanja družbe pri psu pojavijo nezaželena vedenja. Bodite odgovorni in se za kosmatega štirinožnega prijatelja odločite le, če boste imeli zanj dovolj časa (in tudi denarja).

Psi so družabne živali, zato težko ostanejo sami, še posebej, če tega niso vajeni. Ostati sam doma lahko psu predstavlja tesnobo, stisko, stres, zaradi česar se nemalokrat pojavi nezaželeno vedenje, kot je pretirano lajanje in tuljenje, uničevanje pohištva in predmetov. Psa morate naučiti, da bo brez težav ostal doma nekaj ur sam, ne da bi se ob tem počutil neprijetno. Kako to narediti?

Psu ni prijetno, če se počuti samega oziroma osamljenega. Žival težko razume, zakaj njegovega človeka ni ob njem, zato se pojavijo občutki zaskrbljenosti, zapuščenosti in dolgočasja. Da bi preprečili nelagodje, ga morate že od samega začetka postopoma navajati na samoto. Le tako ga ne bo skrbelo ali motilo, ko boste vi morali v službo, na obisk, v trgovino in bo nekaj časa moral preživeti sam s sabo.

Učite že mladička

Mladiček, ki pride v novo družino, ni navajen biti sam. Do tistega trenutka, ko je zapustil prvi dom, je bil vedno v družbi mame ali bratcev in sestric. To upoštevajte, ko ga pripeljete prvič domov in poskrbite, da ne bo sam. Če imate možnost, si vzemite nekaj dni dopusta, da boste lahko preživeli z njim čim več časa. Mladiček se mora navaditi na svoje lastnike in okolje. Po nekaj dneh, ko boste s kužkom vzpostavili vez zaupanja, pa ga lahko postopoma začnete puščati nekaj časa samega. Pomembno je, da psu ne posvečate pozornosti vsako minuto, saj se bo tega navadil, se bo razvadil ter kasneje težje sprejel vašo odsotnost. Poskrbite, da boste psa vključili v svoje vsakdanje življenje, ne da bi bil središče vašega sveta. Nenehno božanje, nošenje in pogovor z vašim ljubljenčkom ga naredi izjemno odvisnega od vas. Če svojega ljubljenčka navadite na to, bo zelo težko živel brez vas in ga bo vaša odsotnost spravljala v obup.

PREBERITE ŠE: PO KONCU OMEJITEV BODO PSI TRPELI ZA LOČITVENO STISKO

Postopno navajanje

Psa na začetku pustite samega le za nekaj minut in še to naredite le takrat, ko bo zaposlen z igro ali hrano. Čez minuto se že vrnite k njemu, torej tako hitro, da vas pes ne bo imel čas niti pogrešati. S tem ga boste priučili, da naj ga ne skrbi, saj se boste, potem ko boste odšli, tudi hitro vrnili. Ko bo kuža med temi kratkimi odsotnostmi miren, naredite naslednji korak: zapustite sobo, ne da bi bil vaš pes zaposlen. Še enkrat, zelo hitro se vrnite. Če vaš pes ostane miren, ga pohvalite in nagradite njegovo mirnost in samostojnost. Postopoma podaljšujte čas odsotnosti in začnite zapuščati dom, tako ga boste korak po koraku navadili, da se lahko zanese na vas in da vas lahko brezskrbno počaka, saj bo vedel, da je le vprašanje časa, kdaj boste spet prišli nazaj k njemu.

!!galerija!!



Izogibajte se rutini

Predolgo slovo od psa lahko pri njem povzroči tesnobo. Zatorej je smiselno, da preden zapustite hišo ali stanovanje, se mu umaknite izpred oči in odidite, kot da se ni nič zgodilo. S tem mu boste pokazali, da vaš odhod ni nekaj nenavadnega ali nekaj, na kar bi moral biti pozoren. Če vaš kuža oblačenje in obuvanje povezuje z vašim odhodom in osamljenostjo, potem je smiselno, da ga postopoma navajate tudi na to, da takšno vaše vedenje ne pomeni nujno, da vas dlje časa ne bo zdoma. Oblecite se, kot da greste ven, nato pa za nekaj minut sedite na kavč. Drugič se oblecite in takoj odidite. Podobno se po odhodu vračajte domov različno. Enkrat pojdite ven za 10 minut, nato 15, nato 5, nato eno uro ... Tako vas vaš pes ne bo živčno čakal, da se vrnete po točno določenem času.

Varno in udobno

Za začetek ustvarite varno in prijetno okolje za svojega štirinožca. Zmanjšajte njegov prostor ter mu tako preprečite, da bi vas iskal po vsej hiši. Nekateri kužki cenijo pasji boks. V njem se počutijo varne, zato se pogosto vanj namestijo kar sami, ko je odprt. Če ne želite kupiti boksa, namestite košaro ali pasjo posteljico v miren kotiček ter poskrbite, da bo kuža imel vedno nekaj, kar ga bo zaposlilo, ko vas ni. Ponudite mu na primer posebne igrače za žvečenje in to le takrat, ko boste šli zdoma. Pes bo imel nekaj za kratkočasje, hkrati pa bo vaš odhod povezal z nečim pozitivnim.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE