Indonezijske oblasti bi otok Komodo rade vrnile komodoškim varanom. Turistom bi radi prepovedali vstop, lokalno prebivalstvo, ki se čuti s plazilci duhovno povezanega, pa preselili. »Otok se imenuje Komodo, torej je namenjen komodoškim varanom. Tukaj človekove pravice ne bodo več veljale, samo še pravice živali,« je napovedal guverner regije Viktor Bungtilu Laiskodat, ki načrtuje zaprtje parka leta 2020 za leto dni, omejitev vstopa za premožne turiste in preselitev lokalnega prebivalstva.
Indonezijsko ministrstvo za okolje in gozdove zdaj preučuje predlog guvernerja. Dejstvo je, da je otok zelo obremenjen s turisti. V lanskem letu so jih našteli kar 176 tisoč. Ogromne skupine turistov v parku lahko zgolj pet minut opazujejo komodoške varane, nato pa se morajo umakniti novi skupini. Indonezijska vlada je revno regijo močno promovirala in tudi gradila infrastrukturo, ki je prenašala vse večje število turistov. Zaprtje otoka bi pomenilo padec prihodkov, a guverner je odločen, da bi na prvem mestu morala biti zaščita ogrožene živalske vrste.
»Trenutno računajo 10 evrov za vstop v park, kar pomeni, da ga lahko obišče kdorkoli. Če bi računali 1000 evrov za vstop, bi z manjšim številom obiskovalcev lahko zaslužili enako,« je prepričan Viktor. Z njim se delno strinja avstralski zoolog Tim Jessop, ki ugotavlja, da veliko število turistov s seboj prinese smeti, ki pa uničujejo življenje v morju. Po njegovem bi morali število turistov na otoku Komodo omejiti na podoben način, kot so ga na Galapaških otokih.
Prebivalci Komoda nad idejo o selitvi niso navdušeni. Ker se počutijo s plazilci duhovno povezane, grozijo, da bodo varane vzeli s seboj. S tem so izpostavili dogodke v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja, ko jih je vlada poskušala preseliti in obupala, ko so komodoški varani začeli plavati za ladjami. »To je zemlja naših prednikov. Odnosi z zmaji so tesni in borili se bomo, da bomo lahko ostali,« so sporočili.