Mačke so izredno družabna bitja in ne marajo biti same. Spoprijateljijo se lahko z drugimi živalmi in z njimi negujejo odnos. Občutijo tudi izgubo ljubljene osebe ali živali.
Mačke se socializirajo in vzpostavljajo odnos z ljudmi. Nekateri znanstveniki menijo, da mačke mislijo, da smo ljudje pravzaprav mačke – večje seveda, a še vedno v sorodu.
Mačke iščejo našo bližino. Poskušajo biti del vsega, kar počnemo, saj se na takšen način čutijo povezane z nami. Ko ustvarijo določene vzorce vzpostavljanja bližine, se ti čez čas bistveno ne spremenijo. Tudi ko odrastejo, s svojim lastnikom ohranijo bližino in ga vidijo kot svojega glavnega skrbnika.
Raziskave so pokazale, da mačke, ko jih pustimo same, zelo hitro občutijo stres in se ne počutijo varne. Takrat se običajno skrivajo ali pa brezglavo tečejo po stanovanju. Ko se vrnemo domov, se umirijo in stres popusti.
Mačke znajo ločiti med občutkom varnosti, ki jim jo zagotavlja lastnik, in nevarnosti, ki jo občutijo ob kakšnem tujcu. Raziskave so pokazale, da se mačke ob lastniku počutijo zelo varne.
Čeprav tega ne pokažejo vedno, je mačkam mar za svoje lastnike. Svojo ljubezen pa pokažejo na različne načine: s predenjem, mežikanjem, zaletavanjem z glavo, kazanjem trebuha ali lizanjem. Če vam mačka »ureja kožuh« (vas liže in nežno grizlja), potem je ob vas zelo sproščena in vam hoče pokazati, da vam zaupa.