Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Medvede privabi človeška hrana

Večino konfliktov z ljudmi povzroči majhno število medvedov, so ugotovili pri spremljanju 33 rjavih medvedov v Sloveniji.
Marjeta Šoštarič, Delo
18. 9. 2017 | 13:17
21. 10. 2024 | 20:03
2:14

Večino konfliktov v okolju povzroči majhno število medvedov, je glavno sporočilo štiriletnega projekta telemetrije rjavega medveda v Sloveniji, ki so ga danes predstavili na državni agenciji za okolje (Arso).

Rjavi medved uporablja velik življenjski prostor in se premika na velike razdalje. Zato so tudi največji gozdni kompleksi v Sloveniji in drugih poseljenih območjih sveta za medveda razmeroma majhni. Posledično medvedi občasno prihajajo v stik s človekom, kar proži konflikte, ki jih človek praviloma najprej skuša razrešiti z odstrelom. V krajini, kjer živi tudi človek, je edina možnost preživetja medvedov, da z ljudmi sobivajo. Zato je učinkovito preprečevanje konfliktov ključ do trajnega ohranjanja vrste in mirnega življenja lokalnega prebivalstva. Arso je zato podprl štiriletni raziskovalni projekt, ki so ga izvajali na oddelku za gozdarstvo ljubljanske biotehniške fakultete.

Spremljali so 33 medvedov in njihovih 30.000 kilometrov poti

V okviru projekta so opremili 33 medvedov z GPS ovratnicami, spremljali njihovo gibanje in aktivnost. Skupno so zabeležili več kot 100.000 medvedjih lokacij, milijon podatkov o aktivnosti in 30.000 kilometrov medvedjih poti. Na osnovi zbranih telemetrijskih podatkov in terenskih popisov lokacij so celostno preučili rabo prostora rjavega medveda v Sloveniji, s poudarkom na dejavnikih, ki vplivajo na pojavljanje konfliktov med medvedi in ljudmi.

Raziskovalci so prišli do štirih ključnih ugotovitev, katerih, si lahko preberete v današnji tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine