Že pretekle raziskave so pokazale, da imajo ptice (predvsem vrabci) in manjši plazilci v območjih mesta, ki so turistično precej obremenjena, povišano raven holesterola v krvi.
Ornitologinja s Hamilton kolidža Andrea Towsend se je osredotočila na vrane in ugotovila, da se raven holesterola v krvi ptic zvišuje glede na območje, kjer živijo. Bolj, kot živijo blizu središča mesta, višja je raven holesterola v krvi (v primerjavi z vranami, ki živijo na podeželju).
Raziskovalci so preučevali tudi prehrano ptic v mestu in ugotovili, da jim še posebej tekne hitra prehrana. »Naročili smo po 100 hamburgerjev s sirom v McDonald’su,« je za National Geographic pojasnila Towsendova. »Mislili so, da se šalimo,« je še dodala. Hamburgerje so nato razporedili po mestnem parku in ugotovili, da ena vrana poje tudi do tri hamburgerje na dan.
V raziskavi, ali raven holesterola v krvi vpliva na preživetje vran, so zaključili, da razlik med mestnimi vranami, ki jedo hamburgerje, in podeželskimi ni. Kljub temu pa je bila življenjska doba mestnih vran krajša kot pri podeželskih. Na to naj bi, po mnenju raziskovalcev, lahko vplivali življenjski pogoji (v mestih je možnost nesreč večja), plenilci in bolezni – pa tudi slabša prehrana. Mladički, ki so jedli hamburgerje, so bili telesno sicer v boljši kondiciji kot njihovi podeželski bratranci. A to zgolj pomeni, da so bili večji in težji. »Če si bolj debelušna vrana, potem pomeni, da si v boljši kondiciji,« je poudarila Towsendova.
Holesterol je sicer pomemben za zdravje ptic, a previsoka raven v krvi lahko vodi v bolezen, je še poudarila. Hamburgerji kratkoročno sicer ne vplivajo na zdravje mestnih vran, čeprav njihove podeželske vrstnice za določenimi boleznimi zbolijo kasneje. Raziskovalci so dodali, da bi vpliv visoke ravni holesterola v krvi vran, ki živijo do 15 let, morali še bolj podrobno preiskati.