Po besedah infektologa iz UKC Zvonka Baklana se mišja mrzlica še ne pomirja, saj bolniki še vedno prihajajo. Trenutno se na oddelku zdravijo štirje. »Nekateri so že v takšni izboljšani fazi, da pričakujemo, da bodo čez dan ali dva zapustili bolnišnico. Pri enem od bolnikov pa je malo težji potek,« je pojasnil Baklan.
Na porast mišje mrzlice opozarjajo tudi na Zavodu za zdravstveno varstvo (ZZV) Maribor, kjer vsak dan prejemajo klice zaskrbljenih ljudi. Njihova epidemiološka služba poskuša pri obolelih poiskati vire okužbe in način prenosa in pri nekaterih je možno, da je okužba nastala na območju mariborskega Pohorja. Ugotavljajo, da se vse več miši pojavlja v gozdu in na kmetijskih površinah, kjer pa ZZV deratizacije oziroma zatiranja glodavcev ne izvaja.
Strokovnjaki z oddelka za nalezljive bolezni in vročinska stanja UKC Maribor ljudem svetujejo, naj se izogibajo predelov, kjer so lahko miši, opozarjajo pa tudi na pomen umivanja sadja. »V primeru, da pospravljamo opuščene lope, skladišča, kleti in vemo, da so tam miši, si nataknimo masko,« svetujejo.
Mišja mrzlica je virusna bolezen, ki se prenaša z urinom glodavcev na človeka. To je vročinsko bolezen, ki se ne prenaša s človeka na človeka. Simptomi so splošna oslabelost, bolečine po celem telesu, glavobol, bolečine za očmi, možne so motnje vida, nekateri opisujejo bolečine v ledvenem predelu, nekateri tudi bruhajo. Bolezen lahko poteka v več fazah, kjer lahko nastanejo tudi motnje v delovanju različnih organov. V poznejši fazi ni izključena možnost odpovedi ledvic in nastanek krvavitev.
Da je miši letos menda veliko predvsem v vaseh na zgornjem Gorenjskem, si lahko preberete v ponedeljkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.