Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Moškatni kozliček se predstavi

V poletnih mesecih na travniku, zlasti na socvetjih kobulnic, na vrbovih vejah ali bližini vrb, naletimo na hrošča s prav trendi opravo. Njegov oklep se preliva v neverjetnih kovinskih odtenkih od zelene, modre, črne do bakrene. Vitki lepotec, ki ga je v Črnučah v Ljubljani v objektiv ujel fotograf Igor Modic, je moškatni kozliček. Izloča aromatično tekočino, ki diši po mošusu, od tod njegovo ime. Zanimivo je, da njegov izloček vsebuje tudi salicilno kislino, predhodnico aspirina, ki jo dobi iz vrbovih listov.
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 14:24
2:38

Moškatni kozliček (Aromia Moschata) doseže dolžino več kot tri centimetre, seveda brez tipalnic. Razvoj njegovih ličink poteka v vrbovem, pa tudi jelševem in topolovem lesu. Pri nas ni tako redka vrsta kot denimo gozdna kozlička evropskega varstvenega pomena, vključena v režim Nature 2000, bukov kozliček (Morimus funereus) in alpski kozliček (Rosalia alpina). Tipalnice in noge moškatnega kozlička so kovinsko modre, čez grbančaste pokrivke na vitkem podolgovatem trupu pa se preliva mavrica kovinskih odtenkov.

Kozlički (znanstveno ime Cerambycidae) so velika družina hroščev, v katero uvrščamo približno 35.000 danes znanih vrst, razširjenih po vsem svetu. Prepoznavni so predvsem po zelo dolgih tipalnicah, ki presegajo dolžino telesa in jih držijo nazaj, sicer pa so to srednje do zelo veliki hrošči z valjastim ali sploščenim telesom. Največja vrsta doseže celo 15 centimetrov, brez tipalnic. Skoraj vsi predstavniki so rastlinojedi, prehranjujejo se z listi, lubjem ali pelodom, ličinke pa vrtajo po lesu.

V Sloveniji jih živi več kot 220 vrst , največji med njimi je strigoš ali hrastov kozliček (Cerambix cerdo), silno nezaželen pa hišni kozliček (Hylotrupes bajulus), najbolj znani škodljivec gradbenega lesa. Kozlički imajo navado, da čez dan pogosto nepremično čemijo na socvetljih rastlin, takrat jih lahko ujamemo kar z rokami. Vendar se znajo postaviti tudi v bran in nadležneža pošteno uščipniti v prst. Nerazpoloženost izražajo tudi s škripanjem, ki ga proizvajajo tako, da z ovratnikom drsajo ob oprsje ali pa s stegenci ob rob hrbtnih pokrovk.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine