Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Nacionalni program za zaščito kranjske čebele

Kranjska čebela, ki je v Sloveniji avtohtona pasma, bo z nacionalnim programom zaščite dobila tudi dodatno potrditev »domovinske« pravice. Z njo bo naša država utrjevala tudi pobudo za vodenje izvorne rodovniške knjige, priznano v EU.
Marjeta Šoštarič, Delo
18. 9. 2017 | 13:19
21. 10. 2024 | 21:59
1:50

»Nacionalni program je odziv države na naše peticije in zahteve, da se kranjska čebela zaščiti in da stroka uredi to področje. Je tudi odgovor na zahtevo, da je treba postaviti čebelarski zakon,« je na začetku javne razprave o nacionalnem programu zaščite kranjske čebele, ki jo je objavilo ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano (trajala bo do 10. februarja), povedal Boštjan Noč, predsednik Čebelarske zveze Slovenije. Pojasnil je tudi, da je bilo dogovorjeno, »da se najprej pripravi krovni program, ki bi obsegal čim več, in bi potem, ko bi bil sprejet, videli, kaj je treba v zakonodaji spremeniti, da se to izvaja«.

Kot je prepričan Noč, naj bi bilo sprejetje nacionalnega programa zaščite kranjske čebele prava pot za celovito zaščito naše avtohtone čebele. Zanjo je značilno, da je zelo mirna, redko pika, mirno sedi na satju, odlikuje se po donosu, ne zaleta se v tuje panje, prezimuje v razmeroma majhnih družinah in porabi zmerne zaloge hrane.

Več o zaščiti kranjske čebele si lahko preberete v sredini tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine