Zunaj že diši po zimi in temperature se vztrajno spuščajo. Nekatere ptice so se že odpravile proti toplim krajem, kjer bodo preživele hladno polovico leta, tiste, ki ostajajo tukaj, pa bodo izjemno vesele, če jim ljudje pri hranjenju priskočimo na pomoč. Vrabčki, sinice in podobne vrste ptic, ki zimo preživljajo tukaj, v hladnih dneh težje najdejo hrano, sploh, ko zapade sneg. Ker pozimi ni opaziti mrčesa, črvov in drevesnih plodov, jim bomo zelo pomagali, če na vrt ali okensko polico nastavimo kakšno ptičjo hišico. Slednje lahko kupimo v vsaki bolje založeni trgovini z vrtno opremo, lahko pa jih naredimo kar sami doma. Spodaj smo pripravili nekaj idej za preprosto izdelavo.
PREBERITE ŠE: PTICE HRANIMO PREDVSEM ZATO, DA JIH LAŽJE OPAZUJEMO
Lesene ptičje hišice so lahko najrazličnejših oblik, najpogosteje pa srečamo klasično dvokapnico. Doma jih lahko izdelamo iz nekaj ostankov lesa, ki jih zlepimo z lepilom ali povežemo z žeblji. Pri zasnovi smo lahko zelo kreativni, da bo hišica držala kar najdlje, pa jo prelakiramo s premazom, da ji vlaga in mraz ne bosta prišla do živega. Hišico nato napolnimo s semeni, dodamo pa lahko tudi seno, ki ga bodo ptice z veseljem uporabile za izolacijo v gnezdu.
Ptičje zatočišče lahko naredimo tudi iz stare vrvi. Naj bo čim debelejša, saj bo tako notranjost hišice toplejša. Konec vrvi začnemo zvijati, sproti pa dodajamo lepilo, da se drži skupaj. Gnezdo iz vrvi naj bo podobno nekakšnemu osjemu panju, vmes pa jo zavijemo tako, da v njem pustimo luknjo, v katero se bodo zatekale ptice. Če imate doma hišnega ljubljenčka z dolgo dlako, lahko v notranjost položite tudi kepe slednje, ki so se nabrale na krtači ob česanju. Ptice se bodo z njimi odlično pogrele.
Hišice za ptice pa lahko naredimo tudi iz pleksi stekla. Če bomo stene in streho skupaj le lepili, izdelava ne bo zahtevala kaj dosti izkušenj, če pa želimo takšno kot na sliki, bo potrebnih kar nekaj ročnih spretnosti, pa tudi orodja. Prednost takšnih hišic je predvsem ta, da zaradi transparentnih sten ves čas lahko opazujemo dogajanje v njih. Že na daleč pa bomo lahko opazili tudi, kdaj je hišica prazna in je vanjo treba nasuti novo zalogo semen.