Psi so si v zadnjih desetletjih uspeli izboriti precejšnjo vlogo v naših življenjih, kljub temu, da ogromno časa v dnevu preživijo ob nas, pa jih še vedno ne razumemo v celoti. Še več, o njih kroži tudi precej mitov, ki jih pasji lastniki pač verjamemo ter jih nikdar nismo preverili. Je res, da psi vidijo črno-belo? Da je njihova slina sterilna? In da je eno pasje leto vredno sedem človeških? Preverite, kaj o tem in še marsičem pravijo veterinarji.
Resnica ali mit? Res je, da so pasji mladiči na nek način podobni človeškim. So kot nekakšne gobice, ki vpijajo dražljaje iz okolja, v tem razvojnem obdobju pa so predvsem dovzetni za vzgojo s pozitivnim nagrajevanjem. A to še ne pomeni, da odraslega psa ne moremo ničesar naučiti ali pa ga prevzgojiti. Seveda pa bo v tem primeru treba vložiti precej več časa in živcev.
Mit. Če pes maha z repom, to še ne pomeni, da je srečen. Psi se z mahanjem repa odzivajo na dražljaje iz okolice, a s kretnjami tako kot srečo, lahko nakažejo tudi zaskrbljenost, razdraženost, strah ali kakšno drugo čustvo. Če imajo rep dvignjen visoko v zrak in z njim divje migajo, s tem lahko izražajo celo agresivnost. Ni torej vsak pes, ki maha z repom, navdušen, da ga pobožate.
Marsikdo je prepričan, da psi svet vidijo črno in belo, v resnici pa gre le za napačno tolmačenje njihove bikromatske barvne percepcije. Ljudje namreč vidimo trikromatsko, kar pomeni, da zaznavamo najrazličnejše mešanice osnovnih treh barv. Psi imajo največ težav pri ločevanju zelene in rdeče barve, nikakor pa sveta ne vidijo v črno-belem spektru.
Ljudje pasje rojstne dni radi beležimo v pasjih letih, ki jih navadno dobimo tako, da leta, odkar se je psiček skotil, množimo s sedem. V povprečji bi to lahko nekako držalo, a v resnici so razlike med pasjo življenjsko dobo posameznih vrst prevelike, da bi lahko tako posploševali. Večji psi živijo precej krajša življenja od majhnih, zato množenje s sedem ne pride vedno v poštev.
Gotovo ste že slišali rek, da je pasja slina sterilna, morda celo, da deluje antibakterijsko. No, če bi to res držalo, bi bilo gotovo več psov zaposlenih v medicinskem svetu. Sicer drži, da je pasja slina nekoliko bolj alkalna od človeške, kar pomeni, da se nekatere bakterije v njej težje razmnožujejo, a to niti približno ne pomeni, da je sterilna. Še več! Ena izmed študij je celo pokazala, da v pasjih ustih živi kar 353 različnih vrst bakterij, piše portal Miss 7.