Psi so znani po tem, da vzpostavljajo močne čustvene vezi s svojimi ljudmi. Ne sodijo, ne gojijo zamere in ne diskriminirajo glede na videz, bogastvo ali družbeni status. Ta brezpogojna ljubezen in zvestoba ustvarjata globok občutek čustvene varnosti pri lastnikih psov.
PREBERITE ŠE: VEČINA LASTNIKOV PSOV NE POZNA NITI OSNOV PRVE POMOČI
Ljudje smo po naravi družabna bitja in pogosto nam kužki zadovoljijo potrebo po druženju. So namreč odlični poslušalci, ne odgovarjajo nazaj, ne obsojajo ... Pasji družabniki imajo prav posebno mesto še posebej pri osebah, ki živijo same ali se soočajo s samoto.
Številne študije so pokazale, da lastništvo psa pozitivno vpliva na fizično in duševno zdravje. Božanje psa znižuje raven stresa in anksioznost. Redna telesna vadba in aktivnosti na prostem s psi (sprehodi, tek, hoja v hribe …) pa spodbujajo zdrav življenjski slog, s čimer se posledično zmanjša tveganje za srčno-žilne bolezni, hkrati pa lahko z gibanjem skrbimo tudi za nadzor telesne teže.
Skrb za psa prinaša občutek odgovornosti v življenje posameznika. Psi potrebujejo vsakodnevno rutino, vključno s hranjenjem, nego in gibanjem. Te navade lahko ljudem dajejo razlog, da zjutraj vstanejo iz postelje, še posebej v bolj turobnih časih, ko jim morda primanjkuje motivacije.
Psi imajo prirojeno sposobnost, da zaznajo čustva svojega lastnika. Lahko ponujajo tolažbo in podporo v težkih trenutkih, že sam dotik njihovega kožuščka in opazovanje, kako mahajo z repom, pa nam lahko polepša dan. Občutek imamo, da so vedno z nami, ko jih najbolj potrebujemo. Ta čustvena podpora je neprecenljiva za mnoge ljudi, ki se soočajo s stresom, žalostjo ali travmo. Prav tako je ena izmed pasjih lastnosti ta, da sprejemajo svoje lastnike take, kot so, z vsemi morebitnimi pomanjkljivostmi, s čimer ljudje pridobivajo samozavest in samospoštovanje.
Zgodovinsko gledano so psi služili človeku, saj so bili v vlogi zaščitnikov in stražarjev ljudi in njihove lastnine. Še danes mnogi cenijo občutek varnosti, ki jim jo dajejo štirinožni prijatelji.