Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Nasa priskočila na pomoč kitovcem

Nasa se je lotila nove misije: reševanja ene najbolj ogroženih vodnih živali. S pomočjo Hubblovega vesoljskega teleskopa spremlja gibanje kitovcev.
Foto: Tomas Kotouc/Shutterstock
Foto: Tomas Kotouc/Shutterstock
T. S. P.
2. 3. 2021 | 15:50
22. 10. 2024 | 13:33
1:58

Po trenutnih podatkih ni znano, koliko kitovcev še živi v oceanih. Poleg tega je zelo malo znanega o njihovih selitvenih vzorcih, kje se razmnožujejo ali kje iščejo hrano. S pomočjo vesoljskega teleskopa naj bi bilo zdaj spremljanje kitovcev bolj natančno.

Ker ni znano število kitovcev, ki živijo v oceanih, so s pomočjo algoritmov, ki so jih razvili Nasini znanstveniki, in fotografij kitovcev poiskali vzorce, po katerih jih lahko ločijo. S pomočjo identifikacije bodo lahko spremljali njihovo gibanje in življenje.

K projektu so povabili tudi ljudi, ki iščejo priložnosti, da bi plavali v družbi kitovcev. Njih so morski biologi prosili, da jim pošljejo čim več fotografij orjaških morskih psov.

Kitovec je eden od redkih filtratorskih morskih psov in je zato za človeka kljub ogromni velikosti povsem nenevaren. Prehranjuje se z majhnimi morskimi organizmi, in sicer tako, da išče večje gruče npr. ribjih mladic in jih posesa v usta s sunkovitimi gibi, nato pa odfiltrira z gostim sitom med škrgami. Vrsta je razširjenja v tropskih in zmerno toplih predelih oceanov. Posamezni osebki se lahko selijo na razdaljah več tisoč kilometrov med oceanskimi bazeni. Najpogosteje se pojavljajo na območjih, kjer znaša temperatura vode na površju med 21 in 25 stopinj Celzija.



VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine