
Petra Brecelj iz pasjega salona Nioba v Ljubljani pojasni, da je treba za vsako žival dobro poskrbeti. »Zanemarjen pes ima precej možnosti, da resneje zboli. Če ima zavozlano in sprijeto dlako, trpi, saj vozli zategujejo kožo, nabira se nesnaga in zaredijo se zajedavci. Pri psu, ki je umazan in zaudarja, se lahko pojavijo razna vnetja, prav tako se dlaka hitreje sprime in zavozla. V umazanih ušesih se začnejo nabirati bakterije, predolgi kremplji so nemalokrat vzrok za deformirane tačke, zaradi pojava zobnega kamna in rdečih, zatečenih dlesni se kuža začne upirati zlasti suhi hrani, posledice so tudi neprijeten zadah iz ustne votline, čezmerno slinjenje, drgnjenje smrčka.« Vsak odgovoren skrbnik bi torej moral imeti vedno pri roki pripomočke za osnovno nego psa, prav tako naj bi se naučil, kako ga pravilno česati, mu umivati zobe, čistiti oči in ušesa … Toda sogovornica s precej izkušnjami ugotavlja, da je marsikdo pogosto površen že pri krtačenju. »Vedno moramo priti s krtačo do kože ter delati gibe v smeri rasti dlake in obratno. Voda za kopanje naj bo dve do tri stopinje toplejša kot za ljudi, ker imajo živali višjo temperaturo. S prho se psa skoraj dotikamo in ga tako močimo ter spiramo. Nikoli jih ne prhamo od daleč, saj jih to dela živčne. Ob koncu ga dobro splaknemo, pazimo, da mu ne gre voda v ušesa, z vato, namočeno v mlačno vodo, mu očistimo kotičke oči, s pasjo zobno krtačko in pasto pa se lotimo umivanja zob. Za vse drugo, kot je striženje, trimanje, striženje krempljev in podobno, priporočam obisk pri pasjem negovalcu.«
Prvi obisk
Psa začnemo pripravljati na obisk pri pasjem frizerju čim prej, že od tretjega meseca naprej. Če se bo navadil, da ga nekdo drug češe, kopa, striže in neguje, potem tudi v pasjem salonu ne bo težav. Dobro je, da ne doživi nobene slabe izkušnje pri negovanju, saj je to eden izmed pogostih razlogov, da se kuža nato boji prepustiti rokam profesionalnega negovalca. »Sama se trudim poiskati tisti magični stik s psom, ki omogoči, da mi dovoli urejanje. Kužka je treba videti v pravi luči in si pridobiti njegovo zaupanje. In seveda tudi ne popustiti. Prepričana sem, da uporaba uspaval, vezanja in nagobčnikov ni pravi način in da se da razumeti z vsakim psom,« pove sogovornica. Po njenem mnenju pri izbiri pasjega negovalca gotovo ne bomo zgrešili, če se bomo odločili za takšnega, ki ima rad štirinožne prijatelje, verjame v njihovo lepoto in predanost ter premore dovolj potrpljenja in samoobvladovanja, da bo razumel tudi agresivnega psa. Z lastnikom se bo pripravljen pogovoriti o njem.
Po pasjem standardu
Obveznost pasjega frizerja je med drugim tudi, da se spozna na standarde pasjih pasem. V njih je namreč zapisano, kako mora biti pes postrižen, da ga lahko sodniki korektno ocenijo. Nekatere pasme so za nego še posebno zahtevne, na primer airedalski terier. »Ima trdo žimasto dlako. Pravilno negovan pes bo imel dlako v primerni kondiciji, da bo preprosta za trimanje, a zahtevna za oblikovanje lepega celostnega videza. Ker gre za velikega psa z ramensko višino do 62 cm in težo do 25 kg, pri katerem je potrebno dobro znanje o oblikovanju dlake, ga v salonih uvrščamo med pse z visoko zahtevnostjo dela,« pojasni Brecljeva.
Za celotno nego psa, ki vsebuje kopanje, sušenje, striženje ali trimanje, nego tačk, krempljev in ušes, strokovnjaki običajno porabijo od dve do tri ure in več, odvisno od velikosti pasje stranke. »Moram reči, da so želje in pričakovanja skrbnikov pri nas dokaj običajni, čeprav so trendi v svetu pasje mode zelo zanimivi – pse ne le barvajo, temveč jim s striženjem spreminjajo frizuro, jim na dlako z britjem naredijo črte in vzorce … Ekstrem, ki sem ga videla, je kuža z irokezo, poznam pa tudi primer, ko so tako drastično spremenili frizuro psa, da je bil videti kot panda. Vse našteto je pogostejše v tujini, pri nas se skrbniki za kaj podobnega skoraj ne odločajo.«
Če se lastniki lotijo negovanja svojega kosmatinca sami, sogovornica svetuje, naj uporabljajo le izdelke, ki so primerni zanj. »Priporočam, da se odločijo za naravne izdelke, pri katerih je manjša verjetnost alergijskih reakcij ali draženja kože,« razloži in ob tem poudari, da se bodo morebitnim začetniškim napakam zagotovo izognili, če ga bodo pripeljali k negovalcu.