Pasja plaža je v Izoli na območju ob nekdanjem Delamarisu zaživela že pred tremi leti. Občinski svet je tedaj sprejel odlok o nadzoru in obveznostih imetnikov živali pri vzdrževanju čistoče javnih površin v občini Izola, ki določa, na katerih javnih površinah na območju mesta se lahko psa vodi le na povodcu in na katere je prepovedano voditi pse, je spomnila vodja županovega kabineta Kristina Zelić.
"Zavedamo pa se, da kljub dobrim namenom zaradi vzpostavitve reda in čistoče v mestu ne moremo krčiti prostora za gibanje psov, ampak moramo priskrbeti tudi ustrezne nadomestne rešitve. Ravno zato smo uredili pasjo plažo in pasji park v občini," je dodala.
Poleg pasje plaže se lahko psi v Izoli kopajo povsod tam, kjer kopanje psov ni z znakom izrecno prepovedano, na primer od plaže pod Belvederjem do Belih skal. Je pa kopanje psov prepovedano na urejenih plažah, kot so Svetilnik, Delfin in Simonov zaliv.
V Piranu se štirinožci lahko kopajo povsod, kjer to ni izrecno prepovedano, ne smejo pa v bazene ter na nekatera urejena kopališča v občini, so navedli na Občini Piran. Kot so poudarili, je projekt pasje plaže še vedno aktualen in ga bodo izpeljali v naslednjih letih.
O vzpostavitvi pasje plaže pa zaenkrat ne razmišljajo v Kopru in Ankaranu. Na koprskem mestnem kopališču Mokra mačka in na kopališču v Žusterni je dostop psom prepovedan, so za STA pojasnili v mestni občini. Na območju Ankarana pa imajo kosmatinci po navedbah občine omejen dostop predvsem na območju Adrie ter zdravilišča na Debelem rtiču, medtem ko je še vedno nekaj kotičkov oz. manjših plaž, na katerih omejitev za pse ni.