V to ceno so poleg vboda z iglo sicer všteti še identifikacija živali in lastnika v centralnem registru (CRP), pregled potnega lista živali, pregled in razglistenje živali, izpolnjevanje potnega lista in vnos podatkov v CRP, vendar se vrednotenje dela veterinarja za cepljenje mnogim vseeno zdi pretirano. Toda bolj kot cena jih moti dejstvo, da morajo biti psi cepljeni vsako leto, čeprav proizvajalci nekaterih cepiv zagotavljajo imunost oziroma učinkovitost cepiva za obdobje dveh ali treh let. Društvo za osvoboditev živali in njihove pravice je zato že lani na ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano poslalo predlog za spremembo pravilnika o cepljenju psov proti steklini, na spletu pa se o tem podpisuje peticija. Zbrali so že skoraj tisoč podpisov, nekaj anonimnih. Dejan Skrinjar, pobudnik spletnega zbiranja podpisov, se je v zgodbo dejavneje vključil, ker je njegov pes po cepljenju dobil veliki buli. Zanj ni toliko sporna cena cepljenja, čeprav je po njegovem za marsikoga previsoka, kot to, da se cepljenje ne izvaja po predpisih proizvajalcev cepiv, zaradi česar je tveganje zdravstvenih težav pri psih večje. Čeprav tudi pri omenjenem društvu hranijo izjave lastnikov pasjih ljubljenčkov, ki so po cepljenju poginili ali pa so začeli dobivati epileptične napade, na javni agenciji za zdravila in medicinske pripomočke v zadnjih dveh letih niso prejeli nobenega poročila o neželenem učinku po cepljenju proti steklini pri nobeni živalski vrsti. Veterinarju Roku Planovšku so znani nekateri zapleti, ki pa so redki: večdnevna vročina, močna oteklina na mestu vboda, pobitost.
Glede pobude, da psov ne bi cepili vsako leto, temveč na daljše obdobje in v skladu z navodili proizvajalca cepiva, je kmetijsko ministrstvo pozvalo veterinarsko upravo (Vurs), naj zadevo prouči.
Poceni cepivo
V primerjavi s ceno veterinarskega dela so cepiva poceni. Dr. Borut Zemljič, predsednik strokovne komisije sekcije zasebnih veterinarjev praktikov in predsednik veterinarske zbornice nas je seznanil, da je cena vakcine brez davka v njihovih izračunih 2,27 evra, veterinarji pa jo sodeč po podatkih, ki smo jih zbrali, lahko dobijo še ceneje. Jure Pipp iz podjetja Vetpromet, ki je na slovenskem trgu zastopnik in nosilec registracije za cepivi proti steklini rabisin in eurican LR, je povedal, da osnovno pakiranje rabisina 10 x 1 mililiter prodajajo po 19,90 evra. Odmerek je torej vreden 1,99 evra, k čemur je treba prišteti še davek. »Eurican LR je kombinirano cepivo, namenjeno ponovnemu cepljenju proti kužnim boleznim in steklini; pakiranje 10 x 1 ml je na trgu po ceni 40,83 evra brez davka,« je bil jasen Pipp. Pojasnil je še, da Slovenija zahteva med vsemi državami relativno najvišji standard za sproščanje cepiva proti steklini v promet (certifikat OCABR), kar pomeni testiranje vsake serije glede učinkovitosti cepiva. To pa je seveda povezano z dodatnimi stroški!
Cepiva posredujejo prek veledrogerij, tudi Kemofarmacije. Tam deset odmerkov rabisina po mililiter stane 16,73 evra (brez DDV), torej 1,67 evra na dozo, medtem ko je treba za desetmililitrsko stekleničko odšteti štiri evre, prav tako brez davka. S to lahko cepijo deset psov; veterinarji se za nakup največkrat odločajo v času cepilnih akcij, ko vedo, da bodo stekleničko porabili v enem dnevu. Sicer pa so po besedah Davorina Poherca, predsednika uprave Kemofarmacije, prodajni pogoji za posamezne kupce poslovna skrivnost.
Več v ponedeljkovi tiskani izdaji Dela ali na www.delo.si.