Piometra - gnojno vnetje maternice pri psicah

Nekatere zdravstvena stanja pri psu so manj resna, nekatera bolj. Med slednje zagotovo sodi piometra, gnojno vnetje maternice, ki je lahko za psičko tudi usodno.

Mateja Plevnik dr. vet. med iz Veterinarskega centra Plevnik nam je pojasnila, da je primarni vzrok piometre hormonsko neravnovesje. »Povzročajo jo sicer bakterije rodu Escherichia Coli, vendar samo antibiotik ni učinkovit pri zdravljenju. Ločimo odprto in zaprto piometro. Pri odprti piometri se gnoj cedi iz nožnice, pri zaprti, pa je maternični vrat zaprt in se gnoj v celoti nabira v maternici. Ta oblika je tudi manj ugodna za psičko.«

Lastniki psičk naj bodo pozorni na nekatere znake, ki jih kaže psička ob piometri. Mednje sodijo poklapanost, izguba energije, povečana žeja, povišana telesna temperatura, pogosto tudi smrdeč izcedek iz nožnice. Na vprašanje, kdaj je čas za zaskrbljenost oziroma obisk veterinarja, sogovornica svetuje, da še posebej, kadar je žival poklapana ali veliko pije, je treba takoj poiskati veterinarsko pomoč. »Če se čaka predolgo, lahko maternica poči in se gnoj razlije po trebuhu. Tako stanje je precej težje reševati, kot če imamo zgodnjo diagnozo.«

Dejavniki tveganja

Najpogosteje imajo psičke piometro, če niso sterilizirane in tudi če nimajo mladičev. Psičke, ki so namenjene za vzrejo in imajo več legel, imajo manjše tveganje za razvoj piometre. »Vendar se piometra lahko zgodi tudi njim,« opozori Plevnikova in nadaljuje: »Največje tveganje za razvoj piometre ima psička, ki ni sterilizirana in nima mladičev. Ponavadi je to pri starejših psičkah. Smo pa imeli tudi primer, ko je mlada psička že po prvi gonitvi dobila piometro, vendar je to res zelo redko.«

Diagnoza

Veterinarka pove, da na piometro pomislijo, ko pride nesterilizirana psička, ki se slabo počuti, veliko pije in je dva meseca po gonitvi. Če ima tudi gnojen izcedek iz maternice, pa je diagnoza že skoraj tu. Končna diagnoza se postavi z ultrazvokom, kjer veterinarji vidijo povečano maternico, ki ima v sebi tekočino. Treba je narediti tudi krvno analizo, da ocenijo stanje.

Eden izmed znakov piometrije je povečana žeja. FOTO: Anna_Belova/Shutterstock

Zdravljenje

Piometro najpogosteje zdravijo operativno z odstranitvijo jajčnikov in maternice. Lahko se zdravi tudi z zdravili, ki praznijo maternico, če gre za odprto piometro, in z antibiotiki. »To zadnje se uporablja pri psičkah, ki so namenjene za vzrejo ali pri psičkah, pri katerih bi bila anestezija preveč tvegana. Taka piometra se zna ponoviti. Tako, da je najbolje, da se odstrani maternico in jajčnike.«


S čim jo lahko preprečimo

Najbolj učinkovita je sterilizacija psičke 3 mesece po prvi gonitvi. »Osebno sem mnenja, da je izredno važna tudi omega 3, vendar za to ni študije, ki bi to dokazala. Sklepam iz dejstva, da je omega 3 izredno pomembna za tvorbo hormonov in tako ne prihaja do hormonskega neravnovesja. Imamo primere pri ženskah, ki so si z omego 3 pozdravile endometriozo. Moram pa poudariti, da gre za omego 3, ki je v kombinaciji s polifenoli. To je naravna kombinacija, ki jo dobimo iz rib. Obstaja zelo malo proizvajalcev, ki omego 3 kombinirajo s polifenoli in jo tako stabilizirajo v telesu za 36 ur, kar je pogoj, da omega 3 preparat sploh deluje.«

Možnost ponovitve

Na vprašanje, ali se ta zdravstvena tegoba lahko ponovi, če je psička sterilizirana, veterinarka odgovori, da če je sterilizacija narejena tako, da so odstranjeni samo jajčniki, potem se v teoriji piometra lahko zgodi, če psička kasneje v življenju prejema zdravila – kortikosteroide in to dalj časa. »Teh zdravil v veterini ne uporabljamo več tako pogosto kot včasih, saj so jih zamenjala druga zdravila, ki imajo manj stranskih učinkov. V 25-ih letih prakse še nisem imela takega primera.« Piometra se lahko tudi ponovi, če veterinar ob odstranitvi maternice, kadar gre za spremenjeno maternico ali piometro, pusti košček maternice v telesu – nad materničnim vratom. Takrat se lahko pojavi piometra tega malega delčka maternice. To je seveda veliko težje diagnosticirati in potreben je dober ultrazvočni diagnostik, ki dobro obvlada ultrazvok. Pri psički, pri kateri je bila maternica odstranjena pod materničnim vratom, se piometra ne more ponoviti.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE