Dr. Peter Kozmus s Kmetijskega inštituta Slovenije bo predstavil rezultate tri leta trajajoče študije o vplivu fitofarmacevtskih sredstev v povezavi s kmetijsko dejavnostjo in čebelarsko prakso na čebelje družine. »V raziskavi smo ugotovili, da so ostanki FFS bodisi v cvetnem prahu bodisi čebelah, tam, kjer so bili najdeni, predvsem posledica nepravilnosti pri njihovi uporabi: tega, da kmetje ob škropljenju niso pokosili podrasti v vinogradih in sadovnjakih ali da niso škropili ob popolnem brezvetrju in podobno. Ugotovili smo tudi, da so polja cvetočih kultur ali travniki preveč v neposredni bližini vinogradov in sadovnjakov, da ne bi prišlo do zanašanja. Po zbranih podatkih lahko sklepamo, da za preprečitev vpliva FFS na čebele ne potrebujemo spremembe sistemskih ukrepov, temveč le dosledno upoštevanje pravil dobre kmetijske prakse pri uporabi FFS,« nam je povedal.
Dr. Jernej Drofenik s Fitosanitarne uprava RS bo predstavil najnovejša znanstvena spoznanja o vplivu insekticidov, s katerimi je tretirano koruzno seme, na čebele; znano je, da je tretiranje semena s spornimi neonikotinoidi v naši državi zdaj prepovedano. Dr. Ernest Vončina z Zavoda za zdravstveno varstvo Maribor bo govoril o sistemskih pesticidih in pomorih čebel, dr. Stanko Kapun s KGZ Murska Sobota bo predstavil svetovanje na področju rabe FFS v Pomurju, Lidija Matavž, dr. vet med., in Danilo Bedek pa izkušnje s pomori čebel v Pomurju leta 2011.
Strokovno razpravo bo povezoval predstavnik Javne svetovalne službe v čebelarstvu. Posvet bo v prostorih KGZS ob 16.00 uri na ulici Štefana Kovača 40 v Murski Soboti.