Narava pozimi počiva in miruje in tudi divjad potrebuje svoj mir, prestrašene živali pa zaradi hrupa bežijo, pri čemer jih še dodatno ovira visok sneg. Divjad pri enkratnem hitrem pobegu porabi več energije kot pri normalnem gibanju v sedmih do desetih dneh. Tako oslabele živali postanejo lažji plen ali pa shirajo in zbolijo.
Lovska zveza Slovenije poziva lastnike psov, naj imajo pse vedno na povodcih in smučarje in pohodnike pa pozivajo, da se gibajo znotraj zanje označenih območij in se držijo uhojenih poti ter cest, da ne bi vznemirjali divjadi, še posebej v gosteje zaraščenih predelih oz. na območjih prezimovanja, kjer se divjad skriva in počiva.
Lovci pozimi redno oskrbujejo divjad s krmo, za kar so strokovno usposobljeni. Nepravilno krmljenje v zimskem času, kot na primer z energetsko močno krmo, lahko pripelje do zakisanosti prebavil ali celo pogina divjadi. Krmljenje je v lovstvu skrbno načrtovano in uravnavano v letnih načrtih lovišč, tako lokacija krmišča kot količina in vrsta krme.
Na zvezi še opozarjajo, da so ptice pri iskanju hrane zelo iznajdljive, vendar jo v zimskem času težje najdejo. Ljudje jim lahko v takšnih razmerah s krmljenjem pomagajo prebroditi zimo. V gozdu ob prežah ptičje krmilnice zalagajo lovci, doma pa ljudje lahko zanje poskrbijo sami, vendar pa s krmljenjem ne smejo pretiravati.
V trgovini lahko kupijo krmne pogače ali jih sami pripravijo iz mešanice topljenega govejega loja in semen. Semena se polagajo v pokrite krmilnice, postavljene dovolj visoko, da niso v dosegu domačih mačk in so varne pred skobcem.