Klope, ki prenašajo bolezen (granulocitno anaplazmozo, boreliozo in klopni meningoencefalitis, babeziozo), najdemo na številnih območjih, vendar se najpogosteje zadržujejo na gozdnatih, travnatih ali grmičastih področjih, kjer je visoka trava ali listje. Običajno klopi postanejo aktivni v toplejših mesecih leta in se lahko pritrdijo na ljudi in živali med kakršno koli aktivnostjo na prostem.
Če na psu najdete klopa, je pomembno, da ga čim prej odstranite. S pinceto ali pripomočkom za odstranjevanje klopa najprej skrbno odmaknite dlako ter primite klopa čim bližje koži in ga izvlecite.
Načeloma obstajata dve vrsti pincet, in sicer takšne podobne grabljicam, s katerimi klopa zgrabite in ga izvlečete tako, da ga zavijete v obratni smeri urinega kazalca ter take, ki so podobne kleščam oziroma navadni pinceti. Z njimi klopa fiksirate in ga odstranite z enim ravnim potegom. V vsakem primeru se izogibajte stiskanju njegovega telesa, saj lahko to povzroči, da sprosti škodljive patogene v krvni obtok vašega psa. Po odstranitvi mesto ugriza razkužite.
PREBERITE ŠE: TUDI PSI LAHKO ZBOLIJO ZA BOLEZNIMI, KI JIH PRENAŠAJO KLOPI
Prav tako je dobro, da spremljate svojega psa in ga opazujete ali se bodo pojavili kakšni znaki bolezni, ki jo prenašajo klopi. V primeru, da je pes utrujen, da ima vneto kožo, povišano telesno temperaturo, drisko, bolečine v sklepih, izcedek iz smrčka ali oči, ali izgubo apetita, se za pomoč ali nasvet obrnite na veterinarja. Nekatere bolezni, ki jih prenašajo klopi, kot je na primer borelioza, lahko povzročijo hujše simptome, če jih ne zdravimo, vključno z otekanjem sklepov, povišanim srčnim utripom in nevrološkimi težavami. Zato je zgodnje odkrivanje oziroma zdravljenje ključnega pomena pri preprečevanju zapletov bolezni, ki jo prenašajo klopi.
Eden od načinov za preprečevanje ugrizov klopov je uporaba preventivnih sredstev za pse. Na voljo so ovratnice, kapljice za kožni nanos, žvečljive tablete, šamponi, posipi, ultrazvočni odganjalci klopov, ki delujejo preventivno na ugrize klopov. Pomembno je, da izberete tisto, ki ustreza teži in starosti vašega psa ter natančno upoštevate navodila proizvajalca.
Drug način za preprečevanje ugrizov klopov je, da imate psa med sprehodi na povodcu in se izogibate območjem, kjer je znano, da so klopi razširjeni. Prav tako je dobro, da po izletih preverite dlako in kožo svojega psa ter preverite, ali kje vidite klopa, pri čemer bodite pozorni predvsem na predel ušes, vek, pod ovratnico, pod nogami in vratom ter med prsti.
Če boste preventivno pristopili k preprečevanju ugrizov klopov in zdravljenju, boste psu omogočili dolgo, zdravo in srečno življenje. Da bi preprečili ugrize klopov in bolezni, ki jih lahko povzročijo, je pomembno, da upoštevate nekatere previdnostne ukrepe: uporabite sredstva za odganjanje zunanjih zajedavcev, izogibajte se območjem, okuženim s klopi in izvajajte preglede po koncu sprehoda na prostem.