"V poplavi informacij v zvezi s prednostmi doma pripravljenega obroka na eni strani ter poplavo komercialno dostopnih hran, ki kupca čakajo na trgovskih policah, na drugi strani, zna biti izbira hrane, ki najbolje ustreza našemu psu in posredno tudi nam, pravi izziv." pravita Breda Jakovac Strajn, dr. vet. med., in Ana Gotvajn, dr. vet. med. z Veterinarske fakultete Univerze v Ljubljani.
PREBERITE ŠE: JE HRANJENJE PSA VSAK DAN Z ENAKIM OBROKOM LAHKO ŠKODLJIVO?
Poudarili sta, da ne glede na izbran način hranjenja, bodisi s komercialno dostopnimi popolnimi in uravnoteženimi hranami za pse v obliki briketov ali konzerv, nadalje z doma pripravljenimi, kuhanimi ali surovimi obroki, je pomembno, da obrok vsebuje vse potrebne hranilne snovi, ki pa morajo biti tudi v pravilnih razmerjih. Na slednje moramo biti še posebej pozorni, kadar se odločimo za hranjenje psov z doma pripravljenimi obroki.
Vse več lastnikov psov se odloča za pripravo doma pripravljenih obrokov surove hrane, saj naj bi na ta način svojemu psu ponudili zanj čim bolj naravno hrano, takšno, kot so jo uživali njegovi predniki. Druga možnost je hrana, ki je čim manj podvržena različnim postopkom procesiranja.
Surova prehrana temelji na osnovi surovega mesa, skeletne mišičnine in notranjih organov, uporabijo se lahko tudi kosti sesalcev in rib ter nepasterizirano mleko in surova jajca.
"Številni lastniki, ki so se odločili za tak način prehranjevanja svojega ljubljenčka, poročajo o pozitivnem vplivu surove prehrane na samo prebavo, o bolj sijoči dlaki, bolj čistem zobovju in boljšem zadahu, vendar strokovnih raziskav in znanstveno podprtih dejstev, ki bi navedeno potrjevali, za zdaj še ni. Ne glede na to, ali se lastniki odločijo za izbiro hranjenja psa s surovo hrano, morajo vedeti, da priprava takšnega obroka terja veliko znanja, njihovega časa in doslednosti. Kot rečeno se pri doma pripravljenih obrokih hitreje pojavi neravnovesje hranil v obroku, pogosto s tem mislimo na presežek vitamina D, pomanjkanje mineralov – cinka, magnezija in kalcija ter nepravilno razmerje med kalcijem in fosforjem. Neravnovesij hranil v obroku na opazimo takoj, ko se pojavijo, ampak šele po nekaj mesecih, ko tako hranjena žival razvije klinične znake. Poleg tega se klinični znaki, ki se pojavijo kot posledica neravnovesij zaužitih hranil (slabša kakovost dlake, driske in slabokrvnost), pojavijo tudi pri drugih zdravstvenih težavah in niso značilni samo za neustrezno prehrano. Ravno zato se pri prehranjevanju z doma pripravljeno hrano priporoča redno spremljanje telesne mase živali ter njenega zdravstvenega stanja z rednimi preventivnimi veterinarskimi pregledi." povesta sogovornici.
"Smiselno je tudi obroke analizirati in s tem preveriti vsebnosti posameznih hranilnih snovi v doma pripravljenem obroku. Prav tako se morajo lastniki zavedati, da hranjenje psa s surovo hrano predstavlja mikrobiološko tveganje tudi za osebo, ki s surovimi živili ravna, ter za vse člane gospodinjstva, saj lahko pride do prenosa raznih potencialno patogenih bakterij (npr. Salmonella, Campylobacter ) ter na antibiotike odpornih bakterij z živali na ljudi. Preventiva je, tako z vidika zagotavljanja zdravja psa, ki se s surovo hrano prehranjuje, kakor tudi nas, ki sobivamo z njim, v primeru hranjenja psa s surovo hrano neizogibna," še pojasnita.
PREBERITE ŠE: KOLUMNA ANJE GERMŠEK: PASJA (PRE)HRANA MALO DRUGAČE