Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Prepoznajte pasjo dominanco

Foto: Agnes Kantaruk/Shutterstock
Foto: Agnes Kantaruk/Shutterstock
27. 4. 2023 | 07:56
22. 10. 2024 | 19:23
3:09

Dominantno vedenje pri psih se lahko kaže na različne načine. Lahko gre za nekaj tako preprostega, kot je pes, ki želi biti vedno spredaj na sprehodu, ali nekaj tako ekstremnega, kot je pes, ki nekoga ugrizne, da bi dokazal, kdo je glavni.

Znaki dominance

Nekateri pogosti znaki dominantnega vedenja pri psih vključujejo renčanje, lajanje in skakanje. Pogosto se dominantni psi vzpenjajo na druge pse ali ljudi, pretirano varujejo hrano, igrače ali svoj prostor za spanje, nekateri renčijo, ko se mu približate ali se ga dotaknete. Dominanten pes pogosto stoji med lastnikom in drugimi ljudmi ali živalmi, ignorira ukaze, se neposredno zoperstavi lastniku in vzpostavi neposreden očesni kontakt z njim, njegov rep in ušesa so dvignjena.

PREBERITE ŠE: S SVOJIMI ODZIVI NEZAVEDNO PODPIRAMO SLABO VEDENJE PSA

Vzrok za dominantno vedenje je lahko tudi strah, negotovost ali tesnoba, zato je vedno najbolje, da se posvetujete s profesionalnim trenerjem psov, preden se lotite reševanja problematičnega vedenja.

Vendar pa dominanca pri psih ni nujno slabo oziroma nezaželeno. Dejansko lahko predstavlja lastnost, ki jo pes mora imeti v določenih situacijah - na primer, dominanten pes je lahko bolj odločen in bolj sposoben zaščititi svojo čredo pred morebitnimi grožnjami.


Pomembna socializacija

A v primeru, če je pes preveč dominanten in te težave ne rešujemo, lahko njegovo vedenje privede do agresivnosti. Lastniki psov morajo vedeti, kako pravilno obvladovati dominantno vedenje svojega psa, saj s tem preprečijo morebitne nevšečnosti oziroma napade. 

Eden od načinov za obvladovanje dominantnega vedenja pri psih je trening socializacije. Z učenjem osnovnih ukazov poslušnosti lahko lastniki vzpostavijo svoj položaj vodje in komunicirajo s svojim psom na način, ki ga pes razume. Prav tako je pomembno, da s socializacijo psa začnemo že od zgodnjega otroštva, ko je kuža še mladiček, in sicer zato, ker se z njo nauči, kako se pravilno obnašati v družbi drugih psov in tudi ljudi. Ključ do uspeha pri premagovanju dominance pri psu je tudi skrb, da mu zagotovimo dovolj vadbe in mentalne stimulacije. Psi, ki niso dovolj stimulirani, lahko postanejo zdolgočaseni in frustrirani, kar lahko privede do nezaželenega vedenja.

Bistveno je torej, da lastniki prepoznajo in se nato naučijo, kako nadzorovati dominantno vedenje svojega psa, saj s tem preprečijo morebitne težave, ki bi se lahko posledično zgodile. Z ustreznim usposabljanjem, socializacijo in vadbo lahko dominanten pes postane dobro vzgojen in ubogljiv sopotnik.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine