12. 2. 2021 | Besedilo: T. S. P.
raziskava, agresivnost, učenje, hišni ljubljenček, pes, prevzgoja
S svojimi odzivi nezavedno podpiramo slabo vedenje psa
12. 2. 2021 | Besedilo: T. S. P.
raziskava, agresivnost, učenje, hišni ljubljenček, pes, prevzgoja
Raziskava je pokazala, da lahko lastniki s svojimi osebnostnimi značilnostmi vplivajo na vedenje psa, njegovo prevzgojo in njeno uspešnost.
Številne navade, ki nas pri psih spravljajo ob živce, lahko popravimo. Nova raziskava pa kaže, da je vedenje psa odvisno tako od osebnosti lastnika psa kot tudi od odnosa med psom in človekom. »Skoraj nič ni znanega o tem, kako na učenje psa vpliva osebnost njegovega lastnika,« je povedala raziskovalka Lauren Powell z univerze v Pennsylvaniji.
PREBERITE ŠE: VEČJI PSI SO PAMETNEJŠI OD MANJŠIH (A NE VEDNO) - PREIZKUSITE SVOJEGA
Da bi bolj razumeli, kaj vpliva na to, ali bo odpravljanje določenega vedenja pri psu uspešno, so raziskovalci spremljali 131 lastnikov psov, ki so se udeležili posebnega polletnega programa »prevzgoje«. Najprej so lastniki morali izpolniti vprašalnik, s katerim so ocenili njihove osebnostne lastnosti, ter vprašalnik o vedenju svojega psa. Slednjega so potem morali ponovno izpolniti po treh in šestih mesecih »prevzgojnega« programa. Raziskavo je uspešno zaključilo 75 odstotkov prostovoljcev.
V vprašalniku o vedenju psa so morali lastniki oceniti: kako agresiven je njihov pes do drugih psov in ljudi; kako prestrašen je; kako se sooča z ločitveno stisko; kako dojemljiv je za učenje; kaj ga najbolj razveseli; kako energičen je. V vprašalniku, povezanem z lastnikovimi osebnostnimi lastnostmi, pa so strokovnjaki ocenjevali ekstravertiranost in introvertiranost, sprejemanje drugih mnenj, vestnost, nevrotičnost in odprtost za nove izkušnje.
PREBERITE ŠE: LAŽE PREPREČITI KOT PREVZGOJITI
Vedenje večjih psov popravili hitreje
Na uspešnost »prevzgojnega« programa je vplivala tudi starost, spol in velikost psa, so ugotovili raziskovalci. Večji psi, ki so imeli težave z agresivnim vedenjem, so bili med učenjem bolj uspešni kot manjši psi. To naj bi bilo povezano s tem, da so se njihovi lastniki bolj zavedali nevarnosti, ki so jo njihovi psi predstavljali za širšo družbo.
Bolj uspešni so bili ekstravertirani lastniki v primerjavi z introvertiranimi, so še ugotovili raziskovalci. Introvertirani lastniki so namreč imeti več težav s tem, da so psu pustili določeno svobodo, če je učenje to od njih zahtevalo.
Namesto zavetišča raje primerna vzgoja
Pomoč ljudem, da se soočijo s slabim vedenjem svojih psov, je zelo pomembno, so prepričani raziskovalci. Majhna nevšečnost lahko hitro postane zoprna zadeva, zaradi katere številni psi pristanejo v zavetiščih in težko najdejo nov dom.
Ljudje se ne zavedajo, da se psi učijo in ponavljajo določena vedenja vsak dan. Na primer: pes, ki na vrtu laja na mimoidoče, ugotovi, da s svojim vedenjem odganja ljudi. Ti bi sicer odšli tako ali drugače, saj se zgolj sprehajajo mimo, a pes misli, da jih odganja s svojim laježem. Včasih se lastniki ne zavedajo, da na neki način podpirajo slabo vedenje psa. Ko se na primer sprehajajo po ulici in njihov pes zarenči na neko osebo, lastnik pa se ob tem zgolj nasmehne. Morda misli, da ga pes ščiti, pes pa to razume, kot da lastniki ščiti njega.