Setveni koledar

Pozdravljeni!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Psi poleti: Pomoč v vročih dneh je lahko tudi hladilna blazina

Foto: Kazantseva Olga/Shutterstock
Foto: Kazantseva Olga/Shutterstock
31. 7. 2022 | 11:04
22. 10. 2024 | 17:39
5:26

"Vedno več ljudi preživlja vroče poletne dni s svojimi hišnimi ljubljenčki, vendar pa so ti veliko bolj občutljivi na vročino kot človek. Kot vemo, pes v koži nima žlez znojnic oz. se le-te nahajajo le med blazinicami, zato živali oddajajo odvečno vodo preko dihal, s pospešenim dihanjem, kar pomeni, da se veliko počasneje ohladijo kot človek," pojasni Ana Hudobivnik in doda, da je treba biti pozoren tudi na to, da so pasje blazinice zelo občutljive na pregrete ceste in lahko pride pri hoji do hudih opeklin. Ravno zato svetuje, da se nikakor ne odločamo za telesne aktivnosti v najbolj vročem delu dneva, kot so npr. tek, kolesarjenje in pohodi, ki zahtevajo večji fizični napor. Tudi za pse lahko izberemo letnemu času primernejše športne aktivnosti, kot je plavanje, ali zgolj ohladitev tačk oziroma trebuha v potoku, jezeru, morju …

Tudi psom je poleti vroče. FOTO: APIWICH PUDSUMRAN/Shutterstock
Foto:
Tudi psom je poleti vroče. FOTO: APIWICH PUDSUMRAN/Shutterstock Foto:

Ne direktno pod klimo

Iris Selan poudari, da je poleti nujno psu zagotoviti dovolj sveže tekočine, če je možno več manjših, lahko prebavljivih obrokov ter hladen prostor. "Sprehode prilagodimo temu, da je zunaj vroče, ne puščamo jih v avtomobilih, izogibamo se asfaltu in vročemu pesku." Tudi Hudobivnikova lastnikom svetuje, naj svojim živalim omogočijo bivanje v ohlajenih prostorih, a ob tem opozarja, naj psi ne bodo izpostavljeni klimi direktno. Klima lahko, enako kot ljudem, škoduje tudi živalim. "Če gre za direktno usmerjeno klimo se enako kot mi prehladijo, kihajo, kašljajo, imajo vnetje grla, pordele oči, zahripan glas," doda Selanova.

Če pride do toplotnega udara …

ZNAKI TOPLOTNEGA UDARA PRI PSU:
- pospešeno dihanje,
- bruhanje,
- driska,
- pordele ali pomodrele veznice,
- omotičnost,
- lahko celo nezavest.

Nekatere pasme psov so bolj občutljive na vročino kot druge. "Mednje spadajo brahiocephalične pasme psov - to so psi pasem s krajšimi gobčki, kot so mopsi, buldogi, nemški bokserji in podobno. Naj poudarim, da so na vročino še posebej občutljivi starejši psi, ki pogosto obolevajo za sistemskimi težavami, npr. imajo težave s srcem, dihali, sklepi. Slabše prenašajo vročino tudi psi z gosto in dolgo dlako. Pomembno je, da lastnik prepozna, da je živali vroče in nemudoma ukrepa. Če se žival pregreje, lahko pride do toplotnega udara. V takih primerih je treba žival ohlajati, jo takoj dati v senco, hladiti s hladno vodo, obkladki (hladne brisače na spodnji del telesa) in nemudoma poiskati veterinarsko pomoč," opozarja veterinarka Hudobivnikova iz Klinike Loka. Tudi Selanova opozarja, da je, v primeru, če se pes pregreje, pot do veterinarja nujna in urgentna. "Psa nikakor ne smemo polivati z mrzlo vodo ali ga dajati v reke, potoke, jezera, saj gre pri tem za preveliko temperaturno razliko. Znaki napada so pospešeno dihanje, bruhanje, driska, pordele ali pomodrele veznice, omotičnost, lahko celo nezavest. Primeri se žal velikokrat končajo s poginom, zato je treba v primeru pregretja hitro odreagirati."



Premagovanje vročine s hladilnimi blazinami

Eden od načinov, kako ohladiti psa v teh vročih mesecih leta je tudi s pomočjo hladilne blazine. Kot vemo, psi poleti radi poiščejo hladnejša tla, npr. hladne ploščice, tako, da večini hladne površine za ležanje zelo ustrezajo. "Lahko jo namestite tudi v boks v avtu, da je vožnja bolj prijetna. Veliko lastnikov hladilne blazine uporablja tudi pri psih v pesjakih, v pasjih utah. Kot zanimivost naj povem, da obstajajo tudi hladilne ovratnice in hladilni plašči, ki jih lahko namestite na psa. Svetujemo, da vseeno preverjate, da hladilni pripomočki niso predolgo nameščeni na psu. Lastnik naj živali omogoči, da se iz blazine lahko tudi odmakne, ovratnica pa je lahko nameščena le krajši čas, saj si je žival sama ne more sneti," pove Hudobivnikova in še doda, da je zagotovo treba vedno upoštevati navodila proizvajalca. Veterinarka iz Tristokosmatih na podlagi izkušenj pojasni, da se hladilne blazine sicer pogosto zelo dobro obnesejo, a kljub vsemu nekaterim psom ne odgovarjajo. "Včasih imamo za posledico vnetja sečil. Priporočljive so v prostorih, ki jih res ne moremo ohladiti drugače in tako psu vsaj malo olajšajo preživljanja vročih dni. Če hladilne blazine nimamo pri roki, lahko psu pomagamo tudi s pomočjo hladne brisače, predvsem če vanje zavijemo njihove tačke, lahko pa tudi celo telo. Na tak način jih lepo ohladimo in nimamo težav s prehladi."

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine