Raziskava univerze v Britanski Kolumbiji je pokazala, da hišni ljubljenčki prispevajo k boljšemu učnemu okolju, otroke pa celo motivirajo k branju.
Raziskava: Otroci v družbi psov berejo več in bolje
Nova raziskava kaže, da prisotnost psa – ne glede na pasmo ali velikost – otroke spodbudi k branju.
Hišni ljubljenčki blagodejno delujejo na naše počutje, kljub temu pa je veliko staršev v skrbeh, ali jim bo skrb za žival in otroka povzročala še večji stres – in ali bo okolje, v katerem bodo odraščali, zaradi štirinožnega prijatelja preveč kaotično? Raziskava univerze v Britanski Kolumbiji je pokazala, da hišni ljubljenčki prispevajo k boljšemu učnemu okolju, otroke pa celo motivirajo k branju, poroča spletni portal Marthe Stewart.
PREBERITE ŠE: Otroci, ki odraščajo s psi, se lažje izognejo astmi
Raziskava, ki je bila objavljena v glasilu Anthrozoös, je bila sicer opravljena na zelo majhen vzorcu, ki je štel samo 17 otrok, starih od 6 do 8 let. Znanstvenike je zanimalo, kako bodo otroci brali bolj zahtevna besedila v družbi psa. Razdelili so jih v dve skupini: ena je morala brati na glas, družbo pa jim je delal pes in njegov skrbnik, druga pa je brala samo ob prisotnosti odraslega človeka. Po koncu prve strani so imeli na izbiro, ali bodo z branjem nadaljevali ali ne. Skupina, ki je brala psu, je pri zgodbi vztrajala, medtem ko so otroci, ki so morali brati odrasli osebi, hitro obupali. Kar 70 odstotkov otrok, ki jim je družbo delal pes, je brala naprej, v drugi skupini se je enako odločilo samo 40 odstotkov otrok.
Ena izmed vodilnih raziskovalk Camille Rosseau je izpostavila, da so v skupini otrok, v kateri ni bilo prisotnega psa, z branjem vztrajali predvsem tisti, ki so dobri bralci. Ob prisotnosti psa pa so bili otroci bolj zainteresirani za branje in so občutili višjo samozavest.
PREBERITE ŠE: Pisarniški psi in mačke pomagajo premagovati stres
Raziskovalci upajo, da bodo z raziskavo spodbudili vzpostavitev novih standardov na področju terapije s psi za otroke, ki imajo učne težave.