4. 6. 2020 | Besedilo: T. S. P.
pes, lastnik, reševanje, empatija, priboljški, raziskava, PLOS ONE
Raziskava: Pes bi rešil svojega lastnika, a včasih ne ve, kako
4. 6. 2020 | Besedilo: T. S. P.
pes, lastnik, reševanje, empatija, priboljški, raziskava, PLOS ONE
Nedavna raziskava je pokazala, da bi psi rešili svoje lastnike – a včasih ne vedo točno, kako.
Če ste kdaj gledali posnetke, kako psi skačejo v bazene in jezera ter rešujejo svoje lastnike pred (zaigrano) utopitvijo, potem vas izsledki raziskave, objavljene v glasilu PLOS ONE ne bodo presenetili. Raziskovalci so ugotovili, da bi psi radi pomagali svojemu lastniku v nevarnosti, a včasih preprosto ne vedo, kako.
PREBERITE ŠE: Ljudje so bolj empatični do psov in dojenčkov kot odraslih oseb
V raziskavi je sodelovalo 60 predanih psov (in njihovih lastnikov), ki so prestali vrsto testov, da bi ocenili njihovo željo po tem, da bi rešili svojega lastnika in ne zgolj po tolažbi ali hrani. Da bi bilo jasno, kakšen je motiv psa v določeni situaciji, so preučili njihove odzive v treh scenarijih. V prvem so v škatlo, ki bi jo lahko odprl vsak pes, če bi jo znal, zaprli lastnika, ki je klical na pomoč. V drugem so pred psom v škatlo skrili priboljške. V tretjem pa je bil v škatli zaprt lastnik, ki je mirno na glas bral knjigo. Raziskovalci so ugotovili, da so bili psi v prvem in drugem scenariju enako motivirani, da bi odprli škatlo. Čeprav so reševanje lastnika in priboljšek postavili na enako pomembno mesto, bi za marsikaterega lastnika to pomenilo veliko pohvalo.
PREBERITE ŠE: Večji psi so pametnejši od manjših (a ne vedno) - preizkusite svojega
Ko so primerjali odzive psov v prvem in tretjem scenariju, pa so ugotovili, da so psi, ko so njihovi lastniki klicali na pomoč, poskušali napeti več moči, da bi jih rešili, kot v primeru, ko so sedeli v škatli in mirno brali. V prvem scenariju so psi pokazali tudi več znakov stresa, saj so lajali ali cvilili. To pomeni, so ocenili raziskovalci, da so psi sposobni empatije.
Poglejte si video različnih scenarijev: