S psom na letalo - vse, kar morate vedeti

27. 9. 2024 | Besedilo: P. M.

pes na letalu, psi, živali na letalu, letalo, potovanje

Mnogi lastniki si težko predstavljajo, da bi se na potovanje odpravili brez svojega ljubljenčka, zato jih vse pogosteje s sabo vzamejo tudi na letalo. A tovrstno potovanje zahteva skrbno načrtovanje in poznavanje pravil letalskih družb.

V potniško kabino je običajno dovoljeno malim hišnim ljubljenčkom do teže pet oz. osem kilogramov.

Za letalski prevoz živali se potnik dogovori s prevoznikom ob rezervaciji oz. nakupu vozovnice in ob tem veljajo pogoji prevoznika in vstopni pogoji držav, je pojasnila Monika Jelačič, vodja korporativnega komuniciranja iz Fraporta Slovenija. Običajno se v kabini lahko sprejme manjše živali, npr. pes ali mačka do maksimalno 8 kg, v primerni nepremočljivi mehki torbi, ki je dovolj velika, da lahko pes v njej udobno stoji, leži in se obrne, ter ustreza dimenzijam prostora pod sedežem. Letalske družbe pogosto omejujejo število živali, ki lahko potujejo v kabini, zato je treba potovanje rezervirati vnaprej. »Če je na letalu več živali, ne smejo biti vse razporejene v isti vrsti sedežev«, pojasni Jelačičeva.

Potovanje v prtljažnem prostoru

Če je pes prevelik za prevoz v letalski kabini, mora potovati v posebej urejenem prtljažnem prostoru, kjer je poskrbljeno za temperaturo in zračenje. Psi se prevažajo v trdnih transportnih boksih, ki jih odobri IATA (Mednarodno združenje letalskih prevoznikov) in so primerni za potovanje z letalom. Boks mora biti dovolj velik, da se pes lahko udobno premika, in mora biti narejen iz močnih materialov z varnimi zapirali. Poleg tega mora imeti ustrezne oznake in informacije o živali. »Seveda mora biti vse vnaprej urejeno ob nakupu vozovnice, prevoznik mora tudi prevoz dovoliti in potrditi,« pojasni Jelačičeva.

PREBERITE ŠE: KOLUMNA ANJE GERMŠEK: PASJE POČITNICE

Stroški

»Plačila za prevoz živali se izvedejo pri prevozniku, žal podatka o cenah nimamo,« razloži sogovornica. Letalske družbe običajno zaračunajo dodatno pristojbino za prevoz psov, ne glede na to, ali potujejo v kabini ali v prtljažnem prostoru, stroški se razlikujejo glede na velikost psa, razdaljo leta in družbo. Izjema so ponavadi službeni psi, psi vodniki za slepe, ki imajo pogosto posebne ugodnosti in lahko potujejo v kabini brez dodatnih stroškov, ne glede na njihovo velikost.  

Pri letalskem prevozu je pomembno upoštevati velikost psa ter specifične zahteve glede zdravstvenih potrdil in dokumentacije. FOTO: Cassiohabib/ShutterstockNujno preverjanje pogojev

Sogovornica pojasni, da je glede potrebnih dokumentov vse odvisno od države, kamor potnik potuje in svetuje, da je treba za vsako državo predhodno preveriti vstopne pogoje za živali. Večina letalskih družb zahteva veljavno veterinarsko potrdilo o zdravstvenem stanju psa, ki ne sme biti starejše od nekaj dni pred letom. V nekaterih primerih se zahteva tudi potrdilo o cepljenju proti steklini. Za mednarodna potovanja znotraj EU je potreben evropski potni list za hišne živali, ki vsebuje podatke o cepljenju in mikročipu živali, medtem ko imajo nekatere države (npr. Velika Britanija, Avstralija) stroge zahteve glede karantene ali dodatnih zdravstvenih pregledov, zato je pomembno, da se lastniki pravočasno pozanimajo o pravilih vstopa. »Predlagamo, da se glede tega obrnete na Carino. Pogoje za vstop je mogoče preveriti na spletnih straneh držav, običajno carinskih organov, in pri prevozniku, pri katerem opravite rezervacijo.«

Prepoved letenja za nekatere pasme

Prav tako je priporočljivo preveriti, katerim pasmam ni dovoljeno potovanje, saj nekatere letalske družbe ne dovoljujejo prevoza pasem s kratkim gobcem (npr. buldogi, mopsi) zaradi povečanega tveganja za težave z dihanjem med letom, ter omejujejo prevoz določenih »nevarnih« pasem oz. zanje veljajo posebni pogoji.

Nasvet

Psa naj pred letom pregleda veterinar. 

Še preden se s svojim psom odpravite na letalo, se posvetujte z veterinarjem. Ta naj psa pregleda, tako da boste pred odhodom prepričani, da nima morebitnih težav s srcem ali kakšno drugo bolezen, zaradi katere bi lahko bil let tvegan. Če pes ni navajen gneče in se težko navadi na novo okolje ter hrup, potem veterinarja povprašajte tudi o tem, kako psu olajšati stres. Mnogi svetujejo pomirjevala na rastlinski bazi, brez stranskih učinkov, ki jih psu začnete dajati nekaj dni pred letom. Ne pozabite psa tik pred letenjem peljati na sprehod in mu omogočiti, da opravi veliko in malo potrebo. Nekatera letališča imajo za kužke posebej urejen prostor.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE