Nepoznavalci bi težko med seboj ločili medvede ali krave. Drugače je pri tistih, ki se poklicno ukvarjajo z omenjenimi živalmi. Biologinja Melanie Clapham pravi, da se medvedje razlikujejo med seboj, le pozorno jih je treba opazovati. Nekatere od drugih ločijo razne poškodbe in brazgotine. A veliko podrobnosti izgine, ko jeseni dobijo bolj debel kožuh.
Razločevati medvede je za biologe pomembno, saj na takšen način lahko ugotovijo, kaj se dogaja z določeno populacijo medvedov na neki lokaciji in hkrati tudi, kateri so tisti, ki se pogosteje približajo ljudem, brskajo po smeteh ipd. Pri tem jim zdaj pomaga posebna tehnologija prepoznavanja obrazov. Ta primerja razmerja med očmi in smrčkom ter tako izredno hitro določi, za katerega medveda gre.
S pomočjo programerjev in razvijalcev tehnologije za prepoznavanje obrazov (Ed Miller in Mary Nguyen) je Melanie Clapham, skupaj s svojo ekipo, razvila BearID. Namenjena je predvsem prepoznavanju grizlijev. S pomočjo umetne inteligence so uspešno določili 132 različnih pripadnikov omenjene vrste. Claphamova je nad dosežkom zadovoljna, saj je takšen način spremljanja medvedov lažji, hitrejši, cenejši in manj invaziven kot nameščanje ovratnic, označevanje z ušesnimi znamkami ali čipi.
Podobno tehnologiji razvija tudi Joe Hoagland, ki v Kansasu vodi ranč. Z aplikacijo CattleTracs lahko prepozna krave in kje se nahajajo. Za CNN je pojasnil, da govedo v svojem življenju pride v stik z različnimi ljudmi in kraji – vse od rejcev do mesarjev – vendar med njimi ni ustrezne povezave, kar povzroča težave, ko se pojavijo različne bolezni.
Medtem ko je aplikacija za prepoznavanje medvedom 84-odstotno zanesljiva, je aplikacija za prepoznavanje krav kar 94-odstotno zanesljiva.