27. 5. 2019 | Besedilo: T. S. P.
raziskave, počlovečenje, odzivanje, čustva, mimika, smeh, pes
Se psi res smejijo?
27. 5. 2019 | Besedilo: T. S. P.
raziskave, počlovečenje, odzivanje, čustva, mimika, smeh, pes
Pes odpre usta, kotički se mu zavihajo navzgor, jezik pa mu zleze ven – takšen je videti pes, ko ljudje menimo, da se nam smeji. Pa se nam res? Ali psi res svoja čustva izražajo na podoben način kot ljudje? Znanstveniki so pri odgovoru previdni: če dolgo živimo s psom, znamo razbrati, kakšno je njegovo počutje, vendar pa ne moremo trditi, da omenjena mimika pomeni, da se na takšen način smejijo vsi psi.
Psi in ljudje živijo skupaj že 30 tisoč let. »Preučevanje psov je edinstvena priložnost spremljanja komunikacije med različnimi vrstami,« je dejala Alex Benjamin z univerze v Yorku. Vez med psom in človekom je posebna predvsem zaradi strmenja v oči. Tako psom kot ljudem se raven oksitocina v krvi med strmenjem poviša. »Strmenje je mehanizem za sodelovanje,« je pojasnila Alex.
Pri tem Juliane Kaminski z univerze v Portsmouthu opozarja, da žalostni pogled psa ni nekaj, s čimer kosmatinci prepričujejo svojega lastnika, naj jim da jesti ali pa, da jim je žal, ker so bili poredni. Psi ljudem strmijo v oči, ker na takšen način z njimi komunicirajo, ljudje pa so njihov pogled počlovečili in mu dodali pomen.
Težava preučevanja mimike psov je v tem, da je orodje, ki ga uporabljamo pristransko oz. subjektivno. Ker psom pripisujemo človeške lastnosti, izraze morda narobe interpretiramo. Težko ocenimo, ali se psi, ko imajo odprta usta, res smejijo, zagotovo pa je to znak, da so sproščeni in nas vabijo na igro, so ocenili znanstveniki.
»Psi nas hitro preberejo in zelo dobro razumejo. Opazijo že zelo drobne namige,« je poudarila Alex Benjamin. »Naša naloga je, da jim pomagamo razumeti, kako lahko sodelujejo z nami,« je še dodala.