Opazovanje pasjega vedenja je lahko zelo zanimivo. Včasih se zdi, da imajo psi človeške lastnosti, kar tudi drži. Med drugim občutijo in izražajo ljubosumje. Ni jim prav, če se drugemu psu posvečate v večji meri kot njemu, včasih so ljubosumni tudi na računalnik, ob katerem preživite veliko časa ali na čas, ki ga namenjate klepetom po telefonu. Z gestami nakažejo, da jim vaše vedenje ni všeč in da želijo, da se posvetite raje njim. Na drugi strani pa naj psi ne bi občutili krivde. Otožne oči, s katerimi nas kuža gleda, niso znak krivde, ampak reakcija na človeka, ki ga graja. Psi namreč ne občutijo krivde na enak način kot ljudje, ampak je njihovo vedenje (izogibanje očesnemu stiku, spuščena ušesa, plazenje …) odziv na našo telesno govorico, ton glasu ali izraze obraza. Kuža zazna jezo ali razočaranje ter reagira tako, da se človeku podredi in omili napetost.
Čeprav mnogi še vedno verjamejo, da psi vidijo črno-belo, to ne drži. Psi imajo v očesu dva receptorja, s katerima zaznavajo barve, medtem ko imamo ljudje tri. Posledično štirinožni pasji kosmatinci vidijo le barve na modri in rumeni barvni lestvici, ampak slabo ločujejo rdečo, oranžno in roza, ki jih vidijo kot odtenke sivkasto-rjave ali rjavo-rumene. Drži pa dejstvo, da psi precej bolje vidijo ponoči kot mi.
Če se pes čudno vede, to še ne pomeni, da je z njim kaj narobe. Morda je s človekom, ob katerem je. Pasji voh je izjemno občutljiv, kar omogoča zaznavanje kemičnih sprememb v telesu, ki jih povzročajo bolezni. Le-te vplivajo na vonj, ki ga oddaja koža, znoj, izdihani zrak, kri, urin … Pes tako lahko zavoha bolezen, kot je na primer rak, tudi diabetes ali zgodnje znake epileptičnega napada.
Raziskave so pokazale, da psi doživljajo podobne faze spanja kot ljudje, vključno z REM fazo, ki je povezana s sanjanjem. Med to fazo psi lahko trzajo z nogami, premikajo ušesa, glavo, včasih se zdi, kot da bi tekli, pred kom bežali, prav tako nemalokrat spuščajo zvoke … Veljajo pa naj bi, da manjši psi sanjajo pogosteje kot psi velikih pasem.
Ljudje imamo stalno telesno temperaturo, ki je 37 stopinj Celzija, medtem ko je pasja približno za stopinjo višja. Težava pri povišani temperaturi je predvsem v dejstvu, da se psi ne potijo, saj nimajo žlez znojnic po vsem telesu, temveč samo na blazinicah tačk in zato se veliko težje ohladijo.
Kadar pes maha z repom, izraža čustva in razpoloženje. Mahajoč rep mnogi povezujejo s pasjim veseljem, kar drži, če pes maha sproščeno, z mehkimi gibi. V nasprotnem primeru lahko pomeni stres ali negotovost (togo mahanje ali počasno, rep v nizki legi), samozavest ali dominanco (visoko dvignjen rep, odločni gibi), podrejenost (nizko spuščen rep) ali napetost (togo in hitro mahanje z repom).
Tako kot ima vsak človek svoj prstni odtis, ki ni enak nikomur drugemu, tako imajo psi unikaten nosni odtis. Vsak pes ima svojevrstne črte in vzorce na smrčku, ki jih ni mogoče najti pri drugem psu.