
Ob letošnjem svetovnem dnevu čebel, ki poteka pod geslom "Čebele navdihuje narava, da nas vse hranijo", se osrednja pozornost namenja ključni vlogi opraševalcev pri ohranjanju ekosistemov in boj proti ponarejenemu medu na evropskem trgu.
Svetovni dan čebel, ki ga je Generalna skupščina ZN razglasila na pobudo Slovenije leta 2017, poudarja pomen čebel in drugih opraševalcev pri ohranjanju biotske raznovrstnosti, zdravja ekosistemov in zagotavljanju prehranske varnosti. Organizacija ZN za hrano in kmetijstvo (FAO) opozarja, da opraševanje podpira pridelavo več kot 75 % svetovnih kulturnih rastlin.
Ob tem pomembnem dnevu je Čebelarska zveza Slovenije (ČZS) naslovila jasen poziv Evropski uniji: takojšen in učinkovit umik ponarejenega medu s trga EU. Predsednik ČZS in Evropske čebelarske zveze Boštjan Noč je poudaril: "Samo v zadnji zimi je v Evropi propadlo približno 50 % čebeljih družin. Če ne bo takojšnjih finančnih spodbud za čebelarje in hkrati ukrepov proti ponaredkom, nas čakajo resne posledice – tako za pridelavo hrane kot za biotsko raznovrstnost."
Ponarejen med, ki pogosto prihaja izven EU in je prepojen s sladkornimi sirupi ali drugimi dodatki, ne le zavaja potrošnike, temveč resno ogroža obstoj lokalnega čebelarstva in kakovost evropskega medu.
ČZS zahteva:
Ministrstvo za naravne vire in prostor opozarja, da so čebele le del širšega spektra več kot 200.000 vrst opraševalcev – med njimi tudi metulji, ptice, netopirji in druge prostoživeče vrste. Ohranjanje njihovih habitatov pomeni tudi:
Slovenija se tudi letos aktivno vključuje v mednarodne projekte na področju trajnostnega čebelarstva v sodelovanju z FAO, vključno z organizacijo 2. mednarodnega foruma za ukrepanje na področju opraševanja v Adis Abebi.
Letošnji svetovni dan čebel ne nosi zgolj sporočila o naravi in opraševalcih, temveč glasno opozorilo: EU mora ukrepati proti ponarejenemu medu in zaščititi evropske čebelarje pred nelojalno konkurenco. Brez konkretnih korakov grozi kriza v čebelarstvu – in s tem tudi resna grožnja prehranski varnosti in trajnostnemu razvoju.
O svetovnem dnevu čebel
Generalna skupščina ZN je 20. maj za svetovni dan čebel razglasila leta 2017 zahvaljujoč prizadevanjem Slovenije, prvič pa smo ga zaznamovali leta 2018. Njegov namen je ozaveščanje o ključni vlogi opraševalcev pri ohranjanju zdravja ljudi in planeta ter o številnih izzivih, s katerimi se pri tem soočamo.