Ne glede na pasmo ali dolžino dlake je redno česanje pasjega kožuha ključnega pomena za zdravje in higieno psa. Poleg tega, da pasjo dlako ohranjamo urejeno in čisto, česanje prinaša tudi številne druge koristi za zdravje in odnos med psom in lastnikom. Redno česanje preprečuje nastanek vozlov, še posebej pri dolgodlakih pasmah. Vozli lahko povzročajo bolečino in nelagodje, včasih pa je zaradi njih potrebno kužka celo obriti, kar pa ni primerno za vse pasme.
Česanje pomaga odstraniti odmrle dlake in tako zmanjšuje izpadanje dlake po stanovanju. Še posebej pomembno je v obdobjih menjavanja pasjega kožuha, ko se izguba dlake običajno znatno poveča. Redno česanje spodbuja tudi cirkulacijo krvi v koži psa, kar pripomore k boljši prekrvavitvi in zdravi koži. Hkrati pa lahko pomaga preprečiti nastanek kožnih težav kot so srbečica, draženje ali vnetja. Redno krtačenje pa je tudi odlična priložnost za vzpostavljanje pozitivne interakcije med psom in lastnikom.
Ko se lotimo česanja, je pomembno, da glede na vrsto dlake psa izberemo pravo krtačo oziroma glavnik. Lahko uporabimo tudi rokavice, ki imajo na strani dlani nekakšne ježke, na katere se bo prijela odmrla dlaka, pes pa bo imel občutek, da ga le nežno božamo, saj bo na koži čutil naše roke. Če niste prepričani, katero orodje je primerno za dlako vašega psa, se o tem posvetujte z veterinarjem ali strokovnjakom v pasji trgovini.
Po mnenju pasjih frizerjev pa je pri česanju izjemno pomembna tudi tehnika. Kot si lahko ogledate v zgornjem videu, je pomembno, da dlako, ne glede na vrsto, razdelimo na manjše dele in se krtačenja lotimo postopoma. Naredimo "prečko", tako, da pod dlako vidimo kožo, nato pa nežno razčesavamo spodnji del dlake s kratkimi gibi. Na ta način bomo dlako temeljito razčesali, hkrati pa dobro prekrvavili kožo. Na koncu cel kožuh prečešemo še z glavnikom.