Še posebej v poletnih mesecih okoli nas pogosto brenči. Poleg nadležnih komarjev nas nemalokrat obletavajo še ose in čebele, ki lahko pičijo tudi vašega psa.
Med raziskovanjem brskajo po travi, prevohajo vsako luknjo, ki jim je zanimiva, se podijo za metulji, pa tudi osami in čebelami. Včasih so precej vsiljivi in vztrajni pri lovljenju, kar tem letečim žuželkam ni najbolj pogodu in zato nase opozorijo ali pa se branijo s pikom. Najpogosteje želo zapičijo v tačke, smrček ali okolico oči, še posebej, če psi stopijo nanje ali jih lovijo.
Strup v želu povzroči nelagodje, saj se na mestu vboda pojavi bolečina, običajno tudi oteklina. Posledice so lahko precej hujše, še posebej, če je žival alergična na strup in doživi anafilaktični šok, kar je lahko smrtno nevarno.
Alergijski odziv na pik se običajno pokaže po 20 minutah, lahko pa tudi precej kasneje.
Kadar opazite, da se pes čudno vede in sumite na pik, se hitro razglejte po okolici in skušajte prepoznati insekt. Če opazite čebelo, potem se lotite iskanja žela na pasjem telesu in ga čim prej odstranite. Priporočljivo je, da to naredite s pomočjo kreditne kartice ali kakšnega drugega ploščatega predmeta, saj bi se ob odstranjevanju s pinceto lahko zgodilo, da bi v telo iztisnili še več strupa. Ose žela ne puščajo v žrtvi, zato lahko pičijo večkrat zapored. Na mesto vboda nanesite gosto zmes sode bikarbone in vode ali pa uporabite led, s katerim boste zmanjšali oteklino. Če ledu nimate pri roki, uporabite zamrznjeno živilo iz zamrzovalnika in ga položite na boleč in otekel del telesa.
V primeru, da psa osa in čebela pičita v usta, psu ponudite hladno vodo, hrano pa mu še nekaj dni ponudite razmočeno oziroma v kaši, da jo bo lažje pojedel.
Alergijski odziv na pik se običajno pokaže po 20 minutah, lahko pa tudi precej kasneje, zato psa po piku skrbno opazujte. Veterinarska oskrba bo nujna, če bo pes otekel okoli glave in vratu, kar bi lahko ogrozilo njegovo dihanje. Če se vam dozdeva, da pes težje ali hitreje diha, če težje požira slino, ga odpeljite k veterinarju, da ga pregleda. Morda se je samo prestrašil, ampak raje ne tvegajte in ne čakajte predolgo. Prav tako ne odlašajte z obiskom veterinarja, če pes bruha, ima drisko ali pa se vam zdi, da opleta in nima ravnotežja. Po piku se v določenih primerih pojavi koprivnica - rdeče lise na koži, ki so nepravilnih oblik in se dvigajo nad raven kože ter srbijo.
Veterinar bo po pregledu psa postavil diagnozo ter predpisal zdravljenje. Pravočasna oskrba pika in odziv na hudo alergično reakcijo lahko rešita življenje vašemu psu. Za zmanjšanje alergijske reakcije in preprečevanje šoka bo veterinar uporabil antihistaminike, psu bo morebiti dal kisik za lažje dihanje ali naredil krvne in urinske teste, da bi izključil poškodbe organov.