Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Terapevtski konj lipicanec

Konji so zelo uspešni pri različnih terapijah. Predvsem so nad njimi navdušeni otroci. Kobilarna Lipica je tako donirala petletnega lipicanca 623 Siglavy Samira XXVII. Centru za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje Kamnik, ki že od leta 1993 izvaja program terapevtskega jahanja za otroke z gibalno oviranostjo.
S. O./STA
18. 9. 2017 | 13:14
21. 10. 2024 | 17:41
3:20

Živali s svojo toplo energijo zelo pripomorejo k rehabilitaciji pri različnih težavah. Prav zato je Kobilarna Lipica Centru za izobraževanje, rehabilitacijo in usposabljanje (CIRIUS) Kamnik, ki je specializiran za izobraževanje ter celostno usposabljanje otrok in mladostnikov z gibalno oviranostjo ali z različnimi dolgotrajnimi obolenji, podarila petletnega lipicanca 623 Siglavy Samira XXVII, ki se odlikuje po inteligenci in prijaznosti. Tako so podprli njihov program terapevtskega jahanja.

CIRIUS Kamnik že od leta 1993 izvaja program terapevtskega jahanja za otroke, leta 2003 pa jim je uspelo prepričati zdravstveno ministrstvo, da je priznalo hipoterapijo kot eno od strokovnih medicinskih metod. Prva lipicanca so v Kamniku sprejeli že ob samem začetku delovanja, leta 2007 pa jim je naša najbolj znana kobilarna podarila še konja Favory Dubovina, s katerim izvajajo terapije še danes, čeprav ima že dvanajst let. V centru imajo sicer pet konj za terapije.

Sedaj je Kobilarna Lipica podarila še petletnega lipicanca 623 Siglavy Samira XXVII., ki so ga zaradi milega karakterja izbrali in poslali na osnovno šolanje in preizkus delovnih sposobnosti. Kmalu bo primeren, da se nanj povzpnejo otroci in za hip pozabijo na vse svoje težave. Direktor CIRIUS Kamnik Vinko Logaj je ob tem zadovoljen: »Zelo smo zadovoljni, da nam Kobilarna Lipica z donacijo lipicanca pomaga nadaljevati in razvijati terapevtsko jahanje. Lipicanec namreč za nas ni le konj, temveč je nacionalni simbol in predvsem odličen partner v terapevtskem procesu, do katerega čutimo prav posebno spoštovanje.«

Najprej bo moral Samir še na dodatno nekajmesečno usposabljanje in šolanje, saj se bo moral navaditi na nove okoliščine in predmete, kot so invalidski voziček, bergle in drugi pripomočki varovancev centra, pa tudi na impulzivne odzive otrok, kot so smeh, kričanje, stiskanje in sunkovito premikanje. Od njega bodo pričakovali skoraj nemogoče, a verjamejo, da mu bo uspelo. Blagodejni učinki terapevtskega jahanja za otroke so veliki, od izboljšanja gibanja, izboljšanja ravnotežja, kontrole drže telesa in glave, pa vse do boljše samopodobe, socializacije, samozavesti in splošnega počutja.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine