To je razlog, zakaj psi lajajo na poštarja (in kako jih utišati)
Veste, zakaj je ta pasja navada tako pogosta in kaj storiti, da bi psa od nje odvrnili?
Poštarji in drugi dostavljavci so verjetno tisti uslužbenci, ki so najbolj pogosto deležni renčečih in lajajočih pozdravov. Na njih seveda na srečo ne renčijo stranke, pač pa njihovi psi. Pasja navada, da se "vklopijo" vsakič, ko zaslišijo poštarsko vozilo, je lahko precej nadležna - za vas, za vaše sosede pa še toliko bolj.
Psi so izjemno teritorialne živali in tendenca, da lajajo na neznanca, ki je zakorakal na teritorij, ki je v njihovi domeni, je povsem naravna. Težava pa je v tem, da poštarji in dostavljavci ta njihov prostor vedno obiščejo za izjemno kratek čas in s tem psom dajo občutek, da so jih z laježem uspešno odgnali. Ker je "misija" psa, da odžene nepovabljenega gosta, vsakič uspešna, bo naš čuvaj še toliko bolj ponosno zalajal. Ne ve namreč, da bi neznani prišlek, ki je pred hišo postavil paket, enako hitro odšel tudi brez njihovega grozečega vložka. Lajanje in renčanje je seveda nadležno, zato psa od te navade poizkušamo odvrniti, če je to le mogoče. Obstaja nekaj trikov, kako se tega lotiti.
Naučite ga ukaza "tišina"
Psi se ob prihodu poštarja sicer "vklopijo" sami, mi pa jih lahko naučimo nasprotnega ukaza. To storimo tako, da psu pustimo, da dvakrat ali trikrat zalaja, nato pa mu pokažemo priboljšek, ki je nekaj posebnega. Ko pes preusmeri pozornost na nas in utihne, rečemo "tišina" in ga nagradimo s priboljškom. Postopek večkrat ponovimo, dokler pes ne osvoji ukaza. Kužka moramo namreč prepričati, da se nagrada ob tišini bolj izplača kot občutek zadovoljstva ob pogledu na poštarja, ki ga je "odgnal".
Zamotite psa
Poštar navadno našo hišo obišče vsak dan ob podobnem času. Če smo med tem doma, ga tako pričakujemo in v tem času psa zamotimo. V tem času dneva mu na primer postrežemo kost, ki jo rad gloda ali se z njim igramo na vrtu. Poizkušamo ohraniti psičkovo pozornost na sebi tudi takrat, ko se naši hiši približa poštar. To lahko naredimo z igro, pomočjo posebnih priboljškov in igrač, ki jih pes nima vedno na voljo.