Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Uporabni triki za vzgojo pasjih mladičkov

Ko domov pripeljemo kužka, je dobro, da smo opremljeni z znanjem. Nekaj uporabnih trikov vam bo pomagalo pri vzgoji štirinožcev.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
T. S. P.
28. 5. 2020 | 12:56
22. 10. 2024 | 11:12
3:59

Poiščite nagrado, ki učinkuje

Večina psov ukaze najraje izpolnjuje v zameno za hrano. Če se vam zdi, da se vaš kužek ne odziva pretirano na priboljške, raje poskusite z igračo. Ne bojite se preizkušati novih stvari in ugotoviti, kaj je tisto, kar vašega hišnega ljubljenčka najbolj motivira.

PREBERITE ŠE: PRVI HIŠNI LJUBLJENČEK: OPREMITE SE IN PRIPRAVITE NA VZGOJO

Navadite jih na različne zvoke

Če boste svojega kužka navadili na glasne zvoke, vam bo to koristilo predvsem v času ognjemetov. Navadite ga tako, da predvajate glasne zvoke, ko je majhen, in ga v tem času večkrat nagradite oziroma pokažete, da tudi neprijetni zvoki niso nič nevarnega.

Nenavadne predmete v gospodinjstvu jim predstavite čimprej

Veliko psov se ustraši koles ali sesalnikov. Starejši, kot so, globlji je strah. Najbolj je, da svojega kužka čim prej izpostavite takšnim predmetom in jim pokažete, da na njih ni ničesar strašnega. S tem jih boste pripravili na različna srečanja z nenavadnimi predmeti. Sesalnika ne vklopite takoj, temveč ga pustite sredi sobe, da ga lahko prevoha in preuči. Nato ga uporabljajte v njihovi bližini in ne pozabite na priboljške.

Foto: Shutterstock
Foto:
Foto: Shutterstock Foto:

S socializacijo začnite zelo zgodaj

Težko je pričakovati, da se bo pes, ki se nikoli ni igral z drugimi psi, dobro znašel v pasjem parku. V tem primeru so njegove reakcije lahko zelo nepredvidljive. Zato svojega pasjega mladička čim prej začnite socializirati. Pustite mu, da se igra z drugimi kužki ali odraslimi psi. Igra naj traja vsaj 30 minut, ponavlja pa naj se dvakrat tedensko.

Namesto ovratnice raje izberite oprsnico

Pričakovati, da bo kužek mirno hodil na povodcu že od samega začetka, je utopično. Ker bo vlekel, skakal, se ustavljal, bi ga ovratnica lahko dušila. Izberite raje oprsnico in kužka na hojo ob povodcu navajajte postopoma.

Navadite jih na samoto

Ločitvena stiska je za kužke lahko zelo huda preizkušnja. Na samoto jih zato začnite navajati že zgodaj in postopoma. Ko zapuščate dom, ne bodite dramatični in ob tem ne izvajajte kakšnih posebnih ritualov poslavljanja. S tem boste samo poglobili stisko pred vašim odhodom in prekomerno veselje ob vrnitvi. Ko odhajate, jih poskusite zamotiti s kakšno igračo ali priboljškom. Ko se vrnete domov, najprej odložite svoje stvari in se šele nato posvetite veselemu kužku. S tem ga boste navadili, da počaka, da ne skače na vas že med vrati, da se ne poglobi ločitvena stiska, ki jo občuti, ter da bo za lepo vedenje vedno nagrajen.

PREBERITE ŠE: PSI IN ŠKODA: KER GA JE PUSTILA SAMEGA, SE JE SKORAJ PREGRIZEL SKOZI VRATA

Naučite ga pozvoniti

Na vrata za vrt lahko namestite brezžični zvonec in psa naučite, da pritisne nanj, ko se bo hotel vrniti v hišo. S tem boste rešili težavo praskanja po vratih ali lajanja. Vaš pes pa vam bo jasno sporočil, kdaj mora opraviti potrebo in da je z njo že končal.

Preproga ali postelja

Svojemu kužku kupite preprogo ali ležišče, kamor ga boste lahko poslali, ko boste hoteli, da na nekaj počaka, in mu hkrati omogočili, da ima prostor, kjer lahko v miru počiva.

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine