V Franciji odslej prepovedani čebelam škodljivi pesticidi

5. 9. 2018 | Besedilo: K. Ž./STA

pesticidi, čebelarstvo, čebele, francija

V Franciji je s 1. septembrom začela veljati prepoved petih pesticidov, ki škodujejo čebelam. Država se s tem postavlja na čelo kampanje za boj proti kemikalijam, zaradi katerih prihaja do poginov teh pomembnih opraševalk rastlin. Mnogi kmetovalci ukrepu nasprotujejo, saj po njihovih besedah ne obstajajo alternativni ukrepi za zaščito pred škodljivci.

Francija z ukrepom še zaostruje politiko EU, ki prepoveduje klotianidin, imidakloprid in tiametoksam. Na seznam prepovedanih pesticidov je namreč uvrstila še tiakloprid in acetamiprid, kar pa je tudi vseh pet neonikotinoidnih pesticidov, dovoljenih v Evropi, piše francoska tiskovna agencija AFP.

Glifosat je najpogosteje uporabljen herbicid v kmetijstvu, gozdarstvu in vrtnarstvu. FOTO: ShutterstockFrancija, ki ji kmetijstvo sicer predstavlja pomembno dejavnost, želi z ukrepom zaščititi čebele, ki jim neonikotinoidni pesticidi po ugotovitvah raziskav povzročajo veliko škodo.

Številni pridelovalci žit in sladkorne pese potezi nasprotujejo, saj vztrajajo, da ne obstajajo učinkovite alternative takšnim pesticidom. Ker ne bodo mogli zaščititi pridelka, številnim kmetovalcem grozi propad, opozarjajo.

Francoski vladi ob tem očitajo, da ne obstaja dovolj dokazov o škodljivih učinkih omenjenih pesticidov na čebeljo populacijo. Kot so opozorili, jih zdaj brez pravega razloga čaka nepoštena konkurenca iz drugih evropskih držav.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE