Setveni koledar

Dobro jutro!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

V teku raziskava o vplivu antropopavze na živalski svet

Britanski raziskovalci bodo preučili vpliv »velike antropopavze« na živalski svet.
Foto: MT-R/Shutterstock
Foto: MT-R/Shutterstock
T. S. P.
27. 6. 2020 | 17:31
22. 10. 2024 | 11:26
2:10

Britanski raziskovalci so živalski svet začeli spremljati že v času številnih omejitvenih ukrepov zaradi covid-19, zdaj pa bodo s preučevanjem nadaljevali. Radi bi namreč ugotovili, kakšen vpliv je imela »velika antropopavza« na favno in kako se ji godi na našem prenaseljenem planetu.

Iz podatkov, ki jih bodo nabrali iz opazovanj in številnih sledilnih naprav, nameščenih na živali v divjini, bodo poskušali ugotoviti, kako se je življenje spremenilo v času, ko je človeštvo zaradi virusa ostajalo doma. »Priložnost je več kot primerna za raziskavo in ne smemo je zamuditi,« je za BBC dejal profesor Christian Rutz z univerze St. Andrews.

PREBERITE ŠE: Živalski svet uživa v praznih ulicah in morjih

Študije, ki spremljajo vpliv človeka na živali v divjini, so bolj primerjave tistih živali, ki živijo v zaščitenih območjih, in tistih, ki živijo v nezaščitenih. Ali pa se osredotočajo na preučevanje živalstva na območjih, ki jih je prizadela kakšna naravna katastrofa. Med karanteno pa so bile podobne razmere povsod po svetu, zato bo raziskava toliko bolj relevantna.

Odsotnost ljudi je na živalski svet vplivala zelo blažilno. Ponekod pa je tudi škodila: nihče ni nadzoroval krivolova (predvsem na revnih področjih, kjer ljudje lovijo, da preživijo), ekoturizma skoraj ni bilo. »Nihče ne trdi, da bi morali ljudje za vedno ostati doma. A ker smo opazili veliko sprememb – med drugim tudi v prometu, smo se odločili, da bi z raziskavo lahko prišli do majhnih rešitev, ki pa bi imele velik pozitiven vpliv,« je še dodal Rutz.

PREBERITE ŠE: Koronavirus poskrbel za baby boom ježev


VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine