Setveni koledar

Dober dan!

Hitre povezave
Moje naročnineNaročila
Živali

Z racami in ježi v boj proti polžem

V svoj dom – ali raje na dvorišče oziroma zelenico pred hišo – lahko povabite tudi živali, ki vam bodo pomagale delati red na vrtu. Na pomoč vam bodo najbolj priskočile race in ježki, ki se med drugim radi prehranjujejo s polži.
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Tjaša Sterle Polak
18. 9. 2017 | 13:13
21. 10. 2024 | 10:42
4:08

Indijske tekačice

Čeprav vse race jedo polže, se večina tistih, ki bi se rada na »naraven« način znebila polžev, odloči za nakup indijskih tekačic. Omenjena vrsta rac ima kratko kost med kolenom in medenico, zato njihove noge niso zakrivljene pod sredino telesa kot pri ostalih racah. Ravno zaradi tega se premikajo podobno kot pingvini in so jih ob prihodu v Evropo leta 1835 poimenovali kar pingvinja raca. V višino zrastejo do 37 centimetrov.

Za par rac potrebujete manjšo leseno hišico, lahko tudi pasjo uto, ki naj bo izolirana za zimo. Kot steljo lahko uporabite žagovino, slamo ali seno. Bivalni prostor oziroma območje, kjer se race premikajo, naj bo zagrajeno, saj bi drugače lahko pobirale polže še kje drugje kot na domačem vrtu. Ograja naj bo vsaj 80 centimetrov visoka, da je ne morejo preskočiti. Indijske tekačice ne letijo. Pomembno je, da imajo race na voljo majhen ribnik, kjer lahko plavajo in pijejo vodo (predvsem med obrokom).

Race morajo polže poiskati same, saj bi se – predvsem mlajše – lahko med goltanjem večje količine omenjenih vrtnih škodljivcev zadušile. Ko sezona polžev mine imajo rade namočen suh kruh, sadne olupke, razno zelenjavo … Potrebujejo pa tudi pesek za boljšo prebavo.

Indijske tekačice zimo preživijo v ribniku, samo v primeru izredno nizkih temperatur se zatečejo v hišico. Če ribnik zamrzne, je treba led polomiti.

Beloprsi jež

Tudi ježki so učinkovito bojno sredstvo proti slinarjem.  Hranijo se s črički, mokarji, ličinkami, nočnimi metulji, polži, bramorji, deževniki in mišmi – v eni noči naj bi lahko en jež pojedel do 200 gramov žuželk. Ker jim zadišijo tudi jagode, pa je najbolje, da te posadite na področje vrta, kamor ježek ne bo imel dostopa.

Da ježem omogočite prijetno bivanje na vašem vrtu, posadite veliko nizkega grmičevja. Ježki so plašni, zato potrebujejo veliko kotičkov, kamor se lahko skrijejo. Okoli vrta lahko naložite še nekaj lesenih deščic ali manjših lesenih ostankov, listja in podobno, da si bo ježek lahko sam izdelal svojo hišico.

Namesto ograjic med gredicami raje uporabite rože ali kakšno drugo živo mejo, pazite pa še na razne jame in luknje, v katere bi lahko padel in potem imel težave s plezanjem na svobodo. Nekam na varno in dostopno mesto postavite še vodo ali ribnik (v njem se bo ježek lahko okopal).

Ježi zimo preživijo v gnezdu, ki ga naredijo iz trave ali listja. Lahko mu izdelate tudi posebno hišico v obliki lesene škatle. Med hibernacijo se bo jež večkrat zbudil in zamenjal svoje bivališče. Jeseni mu lahko ponudite tudi pasjo ali mačjo konzervo in brikete z okusom piščanca, da si bodo nabrali dovolj maščobnih zalog za zimo.

V boju proti polžem na vrtu se lahko odločite tudi za krastače in slepce. Čeprav niso tako prikupni kot race in ježi, pa vam bodo omagali biti bitko proti nezaželenim slinarjem.

Viri: zavod-koki.org, bejdi.blog.siol.net, bodieko.si, domači-vrt.blogspot.si

 

PREBERITE ŠE: Pobirajte polže pred odlaganjem jajčec

VEČ NOVIC
Predstavitvene vsebine