Psi, znani po svoji zvestobi in družabnosti, najbolje funkcionirajo v okoljih, kjer se počutijo varno in udobno. En način zagotavljanja tega občutka varnosti je vzpostavitev redne rutine. Tako kot ljudje tudi psi potrebujejo rutino za svoje dobro počutje.
Psi so bitja navade, naravni nagon pa jih vodi k iskanju predvidljivosti v svojem okolju. Dobra rutina pomaga psom vedeti, kaj lahko pričakujejo in kdaj, kar zmanjšuje anksioznost in stres zaradi negotovosti. Hranjenje, sprehodi, igra in počitek naj bi se idealno odvijali vsak dan ob istem času, s čimer bi poskrbeli za stabilno in pomirjujoče okolje za vašega pasjega spremljevalca.
PREBERITE ŠE: UKAZI, KI BI JIH MORAL ZNATI VSAK PES
Redna rutina lahko bistveno vpliva na vedenje psa.
Redna rutina lahko bistveno vpliva na vedenje psa. Če imajo psi urejen dan, bodo manj verjetno kazali moteče ali nezaželene vedenjske vzorce. Hitro se prilagodijo pričakovanjem, postavljenim s strani rutine, ter razumejo, katero vedenje je primerno v različnih situacijah. Vedenjski problemi, kot so pretirano lajanje, grizenje ali kopanje, se pogosto zmanjšajo pri psih, ki imajo dobro vzdrževano dnevno rutino.
Učenje je ključen del pasjega vsakdana, najsi gre za osnovne ukaze poslušnosti ali bolj kompleksne naloge. Rutina pomaga med učenjem okrepiti pozitivno vedenje in spodbuja mentalne procese. Doslednost v učnem urniku zagotavlja, da pes ne bo pozabil naučenih lekcij ter da jih bo prenesel na različne situacije. Pes, ki sledi rutini, je bolj dovzeten in odziven med učenjem.
Pes, ki sledi rutini, je bolj dovzeten in odziven med učenjem.
Hranjenje psa ob vedno enakem času zagotavljajo, da psi prejmejo potrebne hranilne snovi v pravih količinah. Če boste dosledni pri hranjenju, pes ne bo v skrbeh, kdaj bo napočil trenutek, ko se boste spomnili nanj in mu ponudili obrok. Posledično bo obrok pojedel bolj v miru in tudi v pričakovanih količinah. Vsakodnevne načrtovane vadbe in igra pa bodo prispevale k ohranjanju zdrave teže in preprečile morebitne zdravstvene težave, povezane s prekomerno težo.
Tako kot ljudje tudi psi potrebujejo mentalno stimulacijo, da ostanejo angažirani in se izognejo dolgčasu. Rutina vključuje lahko sestavljanke, interaktivne igre in učenje novih ukazov ali trikcev, ki izzovejo njihove kognitivne sposobnosti. Mentalna stimulacija namreč preprečuje vedenjske težave (kot so uničujoče grizenje ali pretirano lajanje), ki izhajajo iz dolgčasa.
Psi so družabna bitja in razvijejo močne vezi s svojimi lastniki. Redna rutina omogoča reden čas za kakovostno interakcijo med lastnikom in živaljo, s čimer se krepi njuna povezanost, gradi se zaupanje in utrjuje se vez za ustvarjanje njunega medsebojnega harmoničnega odnosa.