Zavetišče Ljubljana je bilo ustanovljeno s preureditvijo nekdanjega hleva za govedo Ljubljanskih mlekarn leta 2002. Takrat so glavni problem predstavljali predvsem zapuščeni psi, temu primerno pa je bil hlev tudi preurejen v zavetišče, je za STA pojasnil vodja zavetišča Marko Oman.
Z izboljšano zakonodajo, predvsem pa ozaveščenostjo in odgovornostjo družbe se je struktura zapuščenih živali v zadnjih 10 letih vztrajno spreminjala. Prostori tako zdaj ne ustrezajo več zahtevam sodobnih standardov predvsem z vidika preprečevanja širjenja kužnih bolezni. Materiali so dotrajani, nekateri neprimerni, primanjkuje pa tudi zmogljivosti za številne zapuščene mačke, predvsem mladiče, je naštel Oman.
Na Mestni občini Ljubljana (Mol) so za STA povedali, da so ponudbo za obnovo zavetišča oddali štirje ponudniki, s katerimi so bila izvedena poganja. Najnižjo ceno je na koncu ponudilo podjetje Projekt Nova Gorica. Na občini ocenjujejo, da bo projektna dokumentacija, na podlagi katere bo mogoče pričeti z gradnjo, izdelana v roku enega leta. Z deli bodo pričeli predvidoma konec leta 2016 oziroma v začetku leta 2017.
Na podlagi do sedaj izdelane investicijske dokumentacije je ocenjena vrednost celotnega projekta 4,8 milijona evrov, so še dodali na Molu.
Med glavne pridobitve, ki se po prenovi obetajo zavetišču v Gmajnicah, Oman prišteva boljše pogoje za zapuščene živali. Zmogljivosti za oskrbo psov se bodo glede na število bivalnih prostorov zmanjšale, vendar pa se bodo prostori izboljšali in bodo omogočali namestitev tudi več psov skupaj.
Kapacitete za oskrbo mačk se bodo po drugi strani bistveno povečale, saj bodo trenutnih 46 nadomestili s 64 dvojnimi bivalnimi prostori. Novi prostori bodo tako omogočali namestitev tudi čez 200 zapuščenih mačk. Zaradi prenapolnjenosti morajo zdaj v zavetišču nekatere živali celo nameščati pri občanih oziroma začasnih skrbnikih, ki pa jih je iz leta v leto manj, je še pojasnil vodja zavetišča.
Načrtujejo tudi gradnjo veterinarske ambulante, servisni objekt s čistilno napravo, skladiščni objekt in upravno zgradbo. Zavetišče bo sicer ostalo na že obstoječi lokaciji. Z namenom, da bo poslovanje nemoteno, pa bo gradnja potekala v več fazah.
S prenovo bodo vzpostavili tudi varnejše okolje za obiskovalce, je prepričan Oman. Vse skupaj bo po njegovem mnenju omogočalo boljšo organizacijo dela in še boljši servis lokalni skupnosti, kar je tudi namen zavetišča.