Znaki, da psa pozimi zebe

13. 1. 2024 | Besedilo: P. M.

hipotermija, podhladitev, psa zebe, mraz, zima, psi

Temperature so se spustile pod ničlo in tako kot mi, tudi nekateri psi težje prenašajo mraz. Za lastnike pasjih tačk je pomembno, da opazijo znake, s katerimi kuža kaže, da mu ni prijetno in da si želi na toplo.

Prvi znak, da je psu zunaj nelagodno, je drgetanje. S tresenjem poskuša ustvariti toploto in se ogreti. Če opazite, da pes trepeta ali se trese, mu je morda hladno, zato ga odpeljite na toplo, da se ogreje. Na splošno velja, če se ob hladnem obdobju leta pes počiti nelagodno, če cvili ali je nemiren, ali pa se ne želi premikati (še posebej, če gre sicer za aktivnega in živahnega psa), to lahko kaže na učinke mrzlega vremena. Zato bodite pozorni, če pes postane apatičen ali počasen oziroma se ob hladu na primer rad zvije v klobčič, saj je to način, s katerim omogoči ohranjanje telesne toplote. Vse to so znaki, ki nakazujejo, da psa zebe, zato zanj poiščite toplo zavetje. Včasih se zgodi, da pes sam išče zavetje oziroma mesto, kamor bi se skril, kar je tudi lahko znak, da mu je hladno in se želi ogreti.

KAKO SE VEDE PES, KI GA ZEBE, SI OGLEJTE TUKAJ

Potipajte ušesa in nos

Ušesa in nos psa lahko kažejo na njegovo telesno temperaturo. Če so te površine hladne na dotik, je to znak, da mu je morda hladno. Prav tako ne spreglejte, če pes, medtem ko stoji, dviguje tačke s tal, saj to običajno pomeni, da je površina, po kateri hodi, zanj prehladna. Eden izmed znakov, ki nakazujejo na to, da je psu hladno, pa je tudi zadrževanje blizu virov toplote, kot so radiatorji, grelniki ali celo poleg lastnikov, da bi absorbirali njihovo telesno toploto.

Hipotermija

Če je pes predolgo izpostavljen ekstremnim temperaturam, v skrajnem primeru lahko pride celo do hipotermije (padca telesne temperature pod normalno raven). V tem primeru se bo psu hitro znižala telesna temperatura, pojavilo se bo počasnejše dihanje in potencialno neodzivnost ter kolaps. Pes bo potreboval nujno veterinarsko oskrbo in zato ga je treba v takšnih primerih postopoma ogrevati. 


Priporočljivo je, da psa čim prej premaknete v toplo okolje, v prostor s sobno temperaturo. Ogrnite ga s toplimi odejami, če je moker, ga osušite in ga po možnosti oblecite v topla in suha oblačila, da ga dodatno zavarujete pred mrazom. Ponudite mu toplo vodo, izogibajte pa se uporabi direktne oziroma premočne toplote, kot je sušilec za lase ali vroča kopel, saj lahko to pri psu povzroči šok. Prav tako ne drgnite ali masirajte okončin, saj lahko s tem poškodujete podhlajeno tkivo.

Lastniki morajo skrbno spremljati svoje pse v hladnejšem vremenu in poskrbeti, da jih v primeru znakov nelagodja ogrejejo. Zagotavljanje primernega zavetišča oziroma bivalnega okolja, uporaba oblačil po potrebi in prilagajanje sprehodov glede na vremenske razmere so le nekateri načini, kako zagotoviti psu udobje pozimi. Če imate pomisleke glede dobrega počutja svojega psa v mrazu, se posvetujte z veterinarjem, ki vam bo z veseljem ponudil koristne nasvete.

Deli na facebooku

Deli na drugih omrežjih

Or use your account on Blog

Error message here!

Hide Error message here!

Forgot your password?

Or register your new account on Blog

Error message here!

Error message here!

Hide Error message here!

Lost your password? Please enter your email address. You will receive a link to create a new password.

Error message here!

Back to log-in

Close
Več informacij DELOINDOM Logo

Zakaj imamo v uredništvu Dela in dom radi piškotke?

S potrditvijo piškotkov nam omogočate uporabo analitičnih orodij, s katerimi izvemo, kaj radi berete in česa ne. Želimo ustvarjati kakovostne vsebine, ki jih boste z veseljem prebirali, zato vas prosimo, da potrdite piškotke na spletnih mestih Dela d.o.o.

ZAVRNI STRINJAM SE
newsletter
deloindom logo

Prijavite se na e-novice in bodite na tekočem!

Nadaljuj na prijavo >
newsletter
deloindom logo

Naročite se
na DELOINDOM

NAROČI SE